Právní rady zdarma

Rozdíl mezí úspěchem a neúspěchem v soudním řízení nebo v jiném právním sporu může spočívat i v tom, jak kvalitní právní rady a služby máte u soudu k dispozici. Bohužel ale ne každý si může dovolit zaplatit právníka nebo advokáta. Jak je to ale s rovností před zákonem? Mají i lidé bez peněz nárok na právní rady zdarma?

Zákony a právní rady zdarma

Základním principem práva je mimo jiné i to, že „neznalost zákona neomlouvá“. Zákon tak klade na běžné občany téměř nesplnitelnou povinnost. Vždyť v záplavě zákonů, právních předpisů, vládních nařízení, precedentních výroků soudů vyšších instancí se často nevyznají ani samotní právníci. Pro každou oblast tak existují specialisté, někdo se vyzná v trestním právu, jiný pak v občanském právu a další se specializuje na obchodní právo nebo na nemovitosti. Jen málokterý právník nebo advokát se dokáže orientovat ve všech zákonech a předpisech.

Jak se pak v tom má vyznat běžný občan? Navíc takový, který nedisponuje dostatečnými prostředky, aby si mohl dovolit zaplatit kvalifikovaného advokáta? Naštěstí i na podobné situace pamatuje zákon a umožňuje běžným lidem získat právní rady zdarma.

Existuje několik případů, kdy zákony nařizují všem, kdo mají co dočinění se soudním jednáním, aby byli zastupování právníkem, obhájcem. Jedná se především o případy trestního práva, u kterých hrozí vysoké tresty odnětí svobody, uvěznění, vazba. U těchto případů zákony požadují, aby měl každý svého právního zástupce a ten kdo si jej nemůže dovolit na něj má ze zákona automaticky nárok zdarma.

Ale i v jiných případech, které nespadají do této kategorie, je možné získat právní rady zdarma. U všech soudů (s výjimkou správního práva), je možné požádat soud o přidělení obhájce zdarma nebo o prominutí soudních poplatků z důvodu nemajetnosti. To se tak může týkat třeba i žen, které jsou samoživitelky a vymáhají dlužné výživné.

Kdo může poskytovat právní rady zdarma

Zatímco právní rady za peníze mohou poskytovat pouze kvalifikovaní advokáti (a v omezené míře také notáři, daňoví poradci nebo i další úřední osoby), právní rady zdarma může poskytovat defacto kdokoliv. Tomu pak také často odpovídá úroveň a kvalita jakou mají právní rady zdarma.

Pokud si nemůžete dovolit zaplatit advokáta, pak jednou z možností jak získat právní pomoz zadarmo je obrátit se přímo na Českou advokátní komoru. Ta má ze zákona povinnost v určitých případech určit svého člena (advokáta), který vám poskytne svoje služby zdarma nebo za sníženou cenu.

Právo na právní rady zdarma ale není automatické. Nic podobného není ani v zákonech, ani v Ústavě ani v Listině základních práv a svobod. Nárok na právní pomoc zdarma tak mají pouze ti, kdo si nejsou schopni zajistit právní služby sami.

Může se jednat především o ty občany, kteří jsou v těžké životní situaci, jsou bez příjmu a bez majetku a soud jim přesto nepřidělil bezplatného obhájce. Také se může jednat o případy, kdy se zájemci o právní služby nepodaří najít svého zástupce mezi běžně dostupnými právníky.

Pokud chcete získat právní službu zdarma, musíte prokázat, že jste bez prostředků a právní služby nemáte čím zaplatit.

1 122 comments

 1. Dobrý den
  Do kdy mi je prodávající povinen odpovědět.
  Jedná se o třetí reklamaci v které se dožaduji odstoupení od kupní smlouvy a vrácení finanční částky za zboží.
  30,05.2019 jsem zboží odeusílál
  31.05.2019 jsem obdržel potvrzzení o doručení (SMS)
  a od té doby žádná odpověd .
  děkuji

 2. Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na odstupné i když jsem dala sama výpověď ze zaměstnání z důvodu nepravidelné vyplacení mzdy. Zaměstnána jsem od roků 2008 a končí mi 22.5.2019.
  Dekuji Monika. Ž.

 3. Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na odstupné. Dala jsem výpověď ze zaměstnání z důvodu nepravidelné vyplacení mzdy

 4. Dobrý den,bydlím v chatové oblasti,mám zde trvalý pobyt.Sousedi jsou všichni rekreanti.Do mojí chaty je zavedena voda z vlastní vrtané studny.V případě když přijedou tak si každý zalévá zahradu 5 hod v kuse a napouští každý den 1 m3 vody z jejich studní do plastových bání.Jsem na stejném prameni a je opravdu sucho,vodu stáhnou a mně potom neteče 4-5 dní nebo celý týden vůbec nic a potom přijedou znovu a vše se opakuje.Bohužel se s nimi nedá nijak domluvit.Kupuji si vodu na pití a tím se aspoň umyju.Musím si zaplatit prádelnu.Je možné jim zakázat,aby zalévali zahrady atd.?Prosím o radu jak mám postupavat,kdo může zákaz vydat.Děkuji za odpověď

 5. dobrý den prosím o radu 12.3.jsem upadla na chodníku,který patří městu měla jsem otřes mozku vykloubené rameno a narušené nervy v prané ruce prsty nemohla hýbat město se k tomu chová laxně a prý nemám šanci od pojištovny získat odškodné léčba bude dlouhodobá kdyby jsem neuspěla a odškodné nedostala mám šanci uspět u soudu omlouvám se za pravopis pravou rukou nemůžu psát předem děkuji za odpověd z pozdravem ocelíková

 6. Dobrý den,jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti – 10 měsíců.Účetní v zaměstnání mě neinformovala,abych podepsala formulář k daním za loňský rok.Dnes mi telefonicky sdělila,že mi daně neproplatí.Má na to právo?

 7. Dobrý den . Mám s bývalou přítelkyní dnes již 16ti letou dceru . Díky výchově matky měla dcera velmi špatné známky a také chování . Dceru jsem si vzal do výchovy a známky jsme spravily během 1 školního roku ze čtyř čtyřek na tři trojky .Dcera však vlivem výchovy již třikrát utekla z domova . Jednou u matky a jednou na začátku pobytu u mne.Dcera se po skončení ZŠ dostala na střední školu a rozhodla se dále bydlet u matky.Opět utekla a momentálně bydlí v krizovém centru , protože u matky nechce bydlet a u mne také ne.Nevím proč dcera nechce ke mě , neviděl jsem jí od 6/2018 do teď . Tel: mi nebere a na SMS nereaguje.Samozřejmě platím výživné a chtěl bych se zeptat ,když je dcera v centru (dle mého názoru , né mojí vinou)mohu zastavit platbu výživného a peníze dceři raději spořit , než je posílat matce??????Děkuji za odpověď

 8. Dobrý den snad mi poradíte přítel je ve vězení za alimenty dostal 10 měsíců vše výkonu mněl tet další soud za to samé a dostal 9 měsíců, ještě ho čeká soud za pozdní nástup,chci se zeptat zda se mu tresty sečtou nebo jak zjistit kolik si celkem odsedí nikde nemá nic konkrétního napsané,moc děkuji Stehlíková

 9. Dobrý den.. ohledně dědictví.. zdědila jsem byt, jenže usnesení trvalo rok a půl..otázka zní zdali družstvo může po mě chtít úhradu nájmu za tu dobu? děkuji

 10. Dobrý den. Po rozvodu bylo dítě svěřené do péče matky. Potřeboval bych vědět jestli může matka se synem vycestovat ze země bez mého souhlasu. Jestli může matka povolit bez mého souhlasu vycestovaní mého syna s jejím současným přítelem a jestli může matka povolit vycestovaní mého syna bez souhlasu s jejími rodiči (babička, děda)? Děkuji za odpověď

 11. Dobrý den. Po rozvodu bylo dítě svěřené do péče matky. Potřeboval bych vědět jestli může matka se synem vycestovat ze země bez mého souhlasu. Jestli může matka povolit bez mého souhlasu vycestovaní mého syna s jejím současným přítelem a jestli může matka povolit vycestovaní mého syna bez souhlasu s jejími rodiči (babička, děda)? N

 12. Dobrý den.
  Chci se zeptat. S manželkou již nežijeme 3 roky a konečně dochází k rozvodu. Chceme podat rozvod dohodou. Vím , že je k tomu potřeba vyrovnání majetku a tam směřuje můj dotaz. Jsme – li společnými vlastníky nemovitosti a já chci vše nechat manželce a dceři , musím prvně dojít na katastr a podat tam darovací smlouvu a nebo to napsat do vyrovnání majetku a pak po rozvodu zajít teprve na katastr ?

 13. Dobrý den, jde o dědictví pozemků po pra dědovi,kdy se strýc vzdal podilu a daroval jej tetě a ta potom mě a sestře. Teď nám přišlo oznámení o odvolání, jako důvod: obrovský nátlak ostatních dědiců ,že byla pod silnými prášky a sedativy a podepsala smlouvu pod natlakem, nebyly zahrnuty jiné hodnotné věci – řetízek a prstýnek.
  Vůbec jsme se nestykali a jak se sešli, tak rozešli. O ničem z výše uvedeného nemáme vůbec ponětí. To nařčení nás velici mrzí!
  Prosime o radu,jak dál postupovat. Děkujeme mnohokrát.

 14. Dobrý den manželce zemřela maminka která bydlela v obecním bytě chceme se vzdát dědictví ale ještě se nám neozval notář můžeme být vystěhovat za účelem předání ještě před tím než nás bude kontaktovat právník ? Děkuji za odpověď

 15. Dobrý den

  Než vám položím otázku týkající se věci, popíšu vám situaci od začátku.
  Chtěl jsem zakoupit nemovitos, ale jelikož nemám vlastní finanční hotovost, tak jsem zašel na nejmenovanou pobočku hypotečního centra ( nejmenuji jelikož nevím zda je mohu zde jmenovat). finan. poradci jsem vysvetlil svoji fin. situaci,že nemám své prostředky atd. . . a na dotaz zdali je to možné dostat hypotéku a nebude li problém s koupi bytu. bylo řečeno, že nebude problém. Byla mě nastíněna situace jak to udělat a kolik bych platil na jakou částu. Souhlasil jsem s tím a smlouvu jsem podepsal.Při pokusu koupt první byt jsme narazily na první problém a to zálohu cca 80 000 kč. u druhého bytu jsem se domluvil s makléřem , že sepíšem smlouvu a nebudu muset platit zálohu bohužel pan x – poradce nekomunikoval s makléřem a nic se nedělo.a tak to bylo dokola. Ani nepomohl s řešením kde a jak získatpeníze na zálohu. pujčit si jen tak prý nešlo jelikož by to ovlivnilo uvěr. Doba na čerpáni již uplynula a ja teho mám dost chtěl jsem teda ukončit tuto záležitos . chtěji po mě cca 50 000 kč. ani s tímto jsme nepohly, jelikož měl napsat žádost o prominutí úroku abych neplatil tolik i to trvá několik měsícu. zkoušel jsem jiného fin poradce teto společnosti, ale ten vás jen ukecává jak oni toto umí. a když se spojím s bankou která uvěr poskytuje, jsem odkázán na fin. poradce. Tak to je pořád dokola. Částka se pořád dle mého zvyšuje a bůh ví co ještě a stále se nic neděje .

  Jak se mohu bránit proti temuto jednání? Kde mohu požádat o pomoc? a jak je donutit to dořešit? Jelikož se mě nechce platt za chyby druhých. Chyba si myslím není na mé straně.Ja byt chtěl koupit,o fin. situaci věděl a měl mě upozornit na to, že ji pořebuji, ono naslibovat a upsat někoho do takových věcí bez jaké koliv zodpovědnosti umí snad každý a já jako klijent jsem důvěřoval a jsem ted poškozený. Nemám byt a ještě jim mám platit a řešení v nedohlednu. chtěl bych toto vyřešit v poklidu, ale nic se neděje.

  Prosím o radu co s tím mám dělat.

  předem děkuji za odpověd
  s pozdravem Blažek

 16. Dobrý den
  Máme s přítelkyní půlroční dítě . Ona je vdaná , já ženatý . Ani jeden zatím neplánujeme rozvod . Chci aby jsem byl zapsán do rodného listu dítěte a uznán jako otec. Jeho “papírový”otec by nebyl proti. Co můžu dělat ?
  Děkuji za odpověď

 17. Dobry den, mam nevsedni dotaz. Urcite mi poradite dobre. kdyz mam konsesovanou zivnost na zbrane, mam nakoupene zbrane, muze mi zbrane vzit exekutor? Vyucuji pripravu na zbrojni prukazy a zbrane potrebuji k vyuce. (kratka zbran, malorazka a brokovnice) Dekuji Vam za info.

 18. dobry den mam exekuci z roku 2008 a celych deset let me nekontaktoval a ani nepsal.
  A az dneska poslal dopis. A chci se zeptat jestli je ta exekuce platna. Dekuji

 19. Dobrý den, investoval jsem do společnosti která se dostala do insolvence a firma zanikla. Peníze nikdo vyplatit nechce. Co dělat, je šance dostat své peníze zpět?
  Děkuji za odpověd
  Zdeněk Bayer

 20. Dobrý den,pracuji jako vyučená kuchařka u nynějšího zaměstnavatele 23 let.Od února 2018 pobírám starobní důchod.Po oznámení že jsem objednaná na opraci pravé ruky s karpálním tunelem duben 2018 ,mi zaměstnavatel poslal na mimořádnou kontrolu k závodní lékařce její závěr byl ,že jsem pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost k výkonu práce kuchařka a dospala jsem pracovní neschopenku po opraci a rehabilitacích jsem ukončila PN říjen 2018 vedení mi poslalo znovu k závodní lékařce a ta potvrdila že je závěr trvá- pozbyla jsem dlouhodobě zdravotní způsobilost k výkonu své práce.
  Koncem října jsem obdržela Výpověď z pracovního poměru
  důvod je uveden – Protože nemohou splnit povinnost převést mě na jinou práci,která by byla vhodná vzhledem ke zdravotnímu stavu,schopnostem a kvalifikaci,je nucen i oprávněn se mnou rozvázat pracovní poměr ,
  který končí dne 31.12.2018.Do té doby nemám docházet na pracoviště.Za obdobíod předložení lékařského posudku do ukončení pracovního poměru mi nepřísluší plat ani jeho náhrada.
  Prosím o radu zda opravdu nemám nárok na odstupné platy, myslím si,že ano,pokud ano jak postupovat k náhradě.
  děkuji za odpověď

 21. Dobrý den jedná se o setru a jejího přítele.Zproneveril její peníze i. po internetu.Sestru psychicky i fyzicky týral.nepocitaje zničení nábytku a prodeje.Ted je ve vězení a sestra splací jeho dluhy a musí chodit k psychiatrovi kvůli svéprávnosti.Ma problém s exekutory a v práci pro věčnou absenci se soudy .Ma insolvenci a kvůli podmínce nemůže udělat bankrot.Sestra se stará o malé děti.Da se něco delat.Prantlova

 22. Dobrý den jedná se o setru a jejího přítele.Zproneveril její peníze i. po internetu.Sestru psychicky i fyzicky týral.nepocitaje zničení nábytku a prodeje.Ted je ve vězení a sestra splací jeho dluhy a musí chodit k psychiatrovi kvůli svéprávnosti.Ma problém s exekutory a v práci pro věčnou absenci se soudy .Ma insolvenci a kvůli podmínce nemůže udělat bankrot.Sestra se stará o malé děti.Da se něco delat

 23. Dobrý den neví tady někdo jak napadnout a nebo pozměnit darovací smlouvu na nemovitost bez toho abych to udělala bez darované osoby.Děkuji za pomoc.

 24. Dobrý den.
  1.10.jsem nastoupila do nové práce,dostala jsem smlouvu na 1rok s 3měsíční zkušební dobou. Nyní jsem zjistila,ze jsem těhotná a bojím se výpovědi. Vzhledem k těžkým pracovním podmínkám bych mohla jít do pracovní neschopnosti,ale ja bych chtěla aspon pár měsíců ještě pracovat. Vím,že v pracovní neschopnosti ani v těhotenství zaměstnavatel nemůže dát výpověď,ale nevím,jestli se to vztahuje také ve zkušební době a bojím se to zaměstnavateli oznámit.
  Moc dekuji za radu. Lucka

 25. Dobry nen. Chtěl bych se zeptat. S manželkou jsme se rozvedly z domu jsem byl vyhozen z minuty na minutu tudíž okamžite a to bez jakych koli věcí. Tím myslim i listin co se smluv tyče atd. Než jsme se vzaly,tak jsem měl trvali pobit uz v bidlišti manželky. Co však ale řeším? Okolnosti naseho soužití mě donutili si vzit pujčku na auto ktere se napsalo na manzelku, rekonstruloval se dům. Nyní jsem hlasen na obecnim uřadě pobyvam u rodičů a stale splacim neco co nevidim nemam a manželka se nechce vyrovnat jedina jeji odpoved zni (dej to k soudu) jak se domahat sveho majetku? Popripade alespon prevedeni pujčky a vyplaceni zbytku? Musim podotknout ze veskere pisemnosti mela manzelka u sebe a ke me se dostala jen část. Muzete mi pomoct? Nebo jsem odsouzen k 10rokum zplaceni nečeho jejiho a sam zivorit a nemit moznost vlastniho bydleni nebo pronajmu? Dekuji predem za odpoved

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..