Právní rady zdarma

Rozdíl mezí úspěchem a neúspěchem v soudním řízení nebo v jiném právním sporu může spočívat i v tom, jak kvalitní právní rady a služby máte u soudu k dispozici. Bohužel ale ne každý si může dovolit zaplatit právníka nebo advokáta. Jak je to ale s rovností před zákonem? Mají i lidé bez peněz nárok na právní rady zdarma?

Zákony a právní rady zdarma

Základním principem práva je mimo jiné i to, že „neznalost zákona neomlouvá“. Zákon tak klade na běžné občany téměř nesplnitelnou povinnost. Vždyť v záplavě zákonů, právních předpisů, vládních nařízení, precedentních výroků soudů vyšších instancí se často nevyznají ani samotní právníci. Pro každou oblast tak existují specialisté, někdo se vyzná v trestním právu, jiný pak v občanském právu a další se specializuje na obchodní právo nebo na nemovitosti. Jen málokterý právník nebo advokát se dokáže orientovat ve všech zákonech a předpisech.

Jak se pak v tom má vyznat běžný občan? Navíc takový, který nedisponuje dostatečnými prostředky, aby si mohl dovolit zaplatit kvalifikovaného advokáta? Naštěstí i na podobné situace pamatuje zákon a umožňuje běžným lidem získat právní rady zdarma.

Existuje několik případů, kdy zákony nařizují všem, kdo mají co dočinění se soudním jednáním, aby byli zastupování právníkem, obhájcem. Jedná se především o případy trestního práva, u kterých hrozí vysoké tresty odnětí svobody, uvěznění, vazba. U těchto případů zákony požadují, aby měl každý svého právního zástupce a ten kdo si jej nemůže dovolit na něj má ze zákona automaticky nárok zdarma.

Ale i v jiných případech, které nespadají do této kategorie, je možné získat právní rady zdarma. U všech soudů (s výjimkou správního práva), je možné požádat soud o přidělení obhájce zdarma nebo o prominutí soudních poplatků z důvodu nemajetnosti. To se tak může týkat třeba i žen, které jsou samoživitelky a vymáhají dlužné výživné.

Kdo může poskytovat právní rady zdarma

Zatímco právní rady za peníze mohou poskytovat pouze kvalifikovaní advokáti (a v omezené míře také notáři, daňoví poradci nebo i další úřední osoby), právní rady zdarma může poskytovat defacto kdokoliv. Tomu pak také často odpovídá úroveň a kvalita jakou mají právní rady zdarma.

Pokud si nemůžete dovolit zaplatit advokáta, pak jednou z možností jak získat právní pomoz zadarmo je obrátit se přímo na Českou advokátní komoru. Ta má ze zákona povinnost v určitých případech určit svého člena (advokáta), který vám poskytne svoje služby zdarma nebo za sníženou cenu.

Právo na právní rady zdarma ale není automatické. Nic podobného není ani v zákonech, ani v Ústavě ani v Listině základních práv a svobod. Nárok na právní pomoc zdarma tak mají pouze ti, kdo si nejsou schopni zajistit právní služby sami.

Může se jednat především o ty občany, kteří jsou v těžké životní situaci, jsou bez příjmu a bez majetku a soud jim přesto nepřidělil bezplatného obhájce. Také se může jednat o případy, kdy se zájemci o právní služby nepodaří najít svého zástupce mezi běžně dostupnými právníky.

Pokud chcete získat právní službu zdarma, musíte prokázat, že jste bez prostředků a právní služby nemáte čím zaplatit.

1 122 comments

 1. Prosim o radu.Nas pozemek je zatizen vb in rem.Panujici pozemek je zahradka bez stavby.Vlastnik pozemku panujiciho dostal zahradu darem od matky.Ta ma na zhradu pristup umoznen, ale vodi s sebou pro nas nezname lidi, umoznuje jim pristup i bez ni a na zahradu prijizdi s lidmi a casto nam parkuji pred vyjezdem.Prosim o radu.Dekuji.

 2. Prosim o radu.Nas pozemek je zatizen vb in rem.Panujici pozemek je zahradka bez stavby.Vlastnik pozemku panujiciho dostal zahradu darem od matky.Ta ma na zhradu pristup umoznen, ale vodi s sebou pro nas nezname lidi, umoznuje jim pristup i bez ni a na zahradu prijizdi s lidmi a casto nam parkuji pred vyjezdem.Prosim o radu.Dekuji.

 3. Dobrý večer chci vás poprosit jestli mi můžete poradit koho mám kontaktovat ohledně toho že během letošního roku mi přímo na plotě vyrostla zahradni restaurace bez souhlasu na plotě který jsem postavil začly věšet police a výčep neustálý hluk a to ještě udělaly dětské hřiště a to vše 4m od domu obec je vtom podporuje a nemá zájem to řešit prosím poraďte jak nám postupovat předem děkuji za odpověď

 4. Dobrý den,
  mám dotaz ohledně koupi bytu v insolvenci a budu moc rád pokud mi poradíte. Již přes dva roky žijeme s přítelem v bytě jehož majitelem je můj bratr. Ten se bohužel dostal do problémů a být je v insolvenci. Už před insolvenci jsme byt chtěli koupit a stále chceme. Byt je krásný a vyhovuje nám a pro nás s přítelem je strašná představa byt opustit a koupit jiný (z momentální nabídky bytu nám žádný nevyhovuje). Čekáme tedy až jeho insolvenčni zpravce dá byt k prodeji. Dnes jsem se ale doslechl, že já jako osoba blízká dlužníkovi nemohu být koupit. Chci se vás tedy zeptat zda je to pravda a jestli se s tímto dá něco udělat (je prý možné dostat nějakou výjimku)? Jestli je nějaká výjimka, zda by mohl tedy byt koupit přítel, zda se tyto byty v insolvenci prodávají pouze formou dražby nebo i klasickým způsobem? O tento byt opravdu stojíme a proto Vás prosím o radu co podniknout nebo na koho se obrátit.
  Předem Vám mockrát děkuji za odpověď.

  S pozdravem
  Tomáš Vojtek

 5. Dobrý den,maminka přepsala 1)2domu na mne,byla neobyvatelná,díky uvěru jsem ji zrekostruovala a ziji tam.Maminka v druhé polovině.Veškeré opravy na dome platime polovicni castkou,ale veskaré ucty si ponechává ona.Mam jeste bratra,kterému bylo vse sdeleno.Bylo mu vse jedno,ze tam stejne zít nebude.Ted po 15letech,kdyz uz z domu neni ruina ,ale pekny rod.domek, mne urází,vycítá prepsáni poloviny domu na mne a ze si pak na mne vezme právníka,ze je to nespravedlivé.Jsem z toho zoufalá.Muze toto udelat?napadnout nejak darovací smlouvu?Mamka sepsat závet nehodla a nechá veskere zbylé deditsví na soudu.Nehodlam se s nim stale hadat.Nejradeji bych ho pak vyplatila a mela klid,ale nechce…Jak neprijit o vybudovany byt?Dekuji za pomoc.petra

 6. Dobrý den,
  jsem v dlouhodobé pacovní neschopnosti.
  Ráda bych věděla, zda je možné si přivydělat v době vycházek ?
  Nerada bych přišla o nemocenské dávky, tak mám strach , abych neporušila zákon.
  Děkuji
  Gabriela

 7. Pekny den bohu zial musim navas obratit mame taky problem ze pomamine som zdedila polovicka zdomu ale ani zdomov nemozem chodit moj otec a jeho kamaratka vymenili kluce a nepustia donutra.dneska len policajtami som vedela ist donutra.chcem z mojim otcom ukoncit vztah a chcem aby ma vyplatil zdomu co mne patri.ani oni ma vobec nevsimaju.Mozete ma pomoct ze ako bysom mohla postupovat dalej.dakujem Morovic

 8. Dobrý den, přes dva a půl roku mám partnera co mě bije, psychicky úplně deptá a dělám moc nezákonných věci. Moc bych potřebovala poradit jak mám postupovat jelikož jeho činy už zachází velmi daleko. Ke všemu vydírá sexuálně bývalou milenku. Budu moc ráda když se mi odepíšete.

 9. Dobrý den, mám dotaz ohledně poškození nemovitosti sousedem.
  Na zeď mého domu, která je součástí sousedova dvoru vysadil soused břečťan, který prorůstá do vnějšího obkladu a zateplení této zdi.
  Se sousedem není možná dohoda o dostranění těchto vzniklých škod a uvedení do původního stavu.
  Prosím o radu jak postupovat.
  Děkuji za brzkou odpověď.
  Hodková

 10. Dobrý den,
  Manžel se po 26 letém manželství odstěhoval k milence. Zatím nechce řešit rozvod.Bydlím ve státním bytě, který si platím. Chodím do práce kde dojíždím .
  Děti máme velké a nevzniká na ně vyživovací povinost. Ale i přesto že pracuji můžu si zažádat o vyživovací povinost na manželku??
  Děkuji za odpověd

 11. Je možné projednat přstupek u komise bez možnosti obhajoby. Já jsem si myslel že má právo každý na vyjádření.

 12. Dobrý den,mám problém se svojí sestrou která byla zvyklá mýt od mami na co si spomene.Otec se v roce 1975 přišel o život. Moje mami dělala signalistku na ČD, po práci jezdila na brigády aby mohla platit rozmary dcery.Nikdy mi na tom nezáleželo ,protože jsem měl svoj starosti.Sestra si založila rodinu ve které má dvě děti.Nikdy jsem si se svojí vlastni sesrou nerozuměl.Od smrti otce celá leta podporovala moje mamijejich rodinu.Já jsewm se rozvedl a založil založil rodinu. Dostali jsme v roce 1989 práci místě bydliště.Pracovali jsme zde 10 let a samozřejmě jsme se starali o mami.Prali vařily uklízeli. Také jsem se svým kamarádem opravil barák Fasáda eletrika střecha a drobné údržbářské práce jako je sekání trávy p pod.Chtěl jsem bydlet v baráku se svoji ženou. Po tomto oznámení se vyhrotilo strašné zle. Nabídl jsem sestře 250 až 350tisíc za jednu 1/4 podílu. Bylo mi řečeno že jsem zloděj že za ty poníze nepořídí v Rokycanech ani garáž.Potom jsem se odstěhoval do svého bytu v Blížejově. Sestra se začala starat o mami zřídila jí konto,zřídila ZTP+ poplatky na ktré si nechla zavést účet a pravidelně jej vybírala. Potom se moje mami rozhodla napsat svoji polovinu baráku na mě a nedovedete si představi tu reakci od sestry. okamžitě opustila svjí mami která má 3 stupeň ZTP. Mami mi volala abych pro ni přijel že chce jít do domova důchodců. Sama doma být nemůže.Ten den jsme byli s manželkou na ORL v Plzni kde nám lékaři zdělili rakovinu a okamžitou operaci.Sjel jem pro mami naložil pár věcí a odvezl k nám.To bylo 2.5 2017.Potom jsem sháněl nějaký pečovatelák.Po domluvě vdomově Černovice jsem šel zaplatit poplatek na účet domova. Ve spořitelně mě bylo řečeno že z účtu bylo 5.6.2117 vyzvednuto 44000kč tato částka byla vyzvednuta internetovým účtem.Na dotaz proč mami vyzvedli peníze tak mi nejprve bylo zatloukáno poté mi bylo zděleno že jsou to peníze ze 5měsíční starost o mami.Nevím jestli se toto chvání dcery ke své mami dá považovat za normální. Já to beru jako parazitující. Nedá se vše popsat ale přesto děkuji. Před několika dny na mě poslala policii, To už se doopravdy neskutečné. Ráda by užívala nemovitost ale platit poplatky to ne. Dá se vůbec něco dělat. Prosím o radu

 13. Dobrý den Chtěl bych se zeptat Od roku 2010 jsem byl částečně nesvéprávný Ale letos 9 května už jsem svéprávný Chtěl bych odkázat majetek zdravotní organizaci Mám k ní krásný vztah Byl jsem na vozíku a oni mě postavili na nohy teď chodím s hůlkou co mám udělat Jsem invalidní důchodce a nemám peníze na právníka děkuji za odpověď

 14. Dobrý den,jsem 25 let vdaná a naše manželství poslední 3 roky nefunguje,jelikož manžel si mě předělává na funkci matky,tudíž jako ženu mě nebere.Z tohoto důvodu jsem začala navštěvovat psychoterapeutickou poradnu,jelikož jsem začala z jeho chování trpět depresí.Navrhla jsem mu společné sezení,což rezolutně odmítl,prý to má tak nastavené a nic měnit nebude.Vidím řešení v rozvodu ,protože tak žít nechci,ale nevím jak bych tento stav měla v žádosti formulovat,jelikož manžel je pro okolí hodný člověk,akorát nic neřeší,a tento stav mu plně vyhovuje.Děkuji za odpověď Jarka H

 15. Dobry den☺ Chtela bych se zeptat,mam bratra ktery je bez trvaleho bydliste..nebo respektive ma ale na urade ve meste ve kterem se vubec nezdrzuje.A anu tam nejezdi…bydlel s babickou ktera bohuzel zemrela.Bratr resi nejake zalezitosti ohledne alimentu,a nema vlastne kam by mu byla dorucena posta.Bohozel ma i nejaky dluh..a nevi zda by mohl udat adresu kvuli korespondenci.Nezdrzuje se u me jen se sem tam zastavi.Itazka je jestli muze chodit ke me jeho korespondence bez tiho aby.mi prisli panove s exekucniho ze mu odeberou majetek.Dekuji za jakoukoli odpoved .Andrea

 16. dobrý den prosím máme strach že se dcera dostane do exekuce,žijeme ve společné domácnosti.dcera ale není dcerou mého přítele na kterého je psaný byt na něj.Prosím mohlo by exekuční řízení nám něco vzít i když je to přítelovo ale samozřejmě televizi lednici co jsme kupovali dávno už lístky nemáme.nedá se to prokázat.Máme se obávat že by došlo k nějakému zabavení??Je to naše dcera nepracuje..Vše jsme si zakoupili s přítelem.jak postupovat prosím

 17. Dobrý den
  Prosím o radu jak postupovat
  Vnučka čeká miminko,v říjnu jí bude 18 let.Má přítele který se chce o ně postarat.ale nechtějí se vzít.Může vnučka požádat o splnomocnění ?Ajak má postupovat?Bude mít nárok na mateřskou nebo rodičovský příspěvek? Děkuji předem za odpověď.Š

 18. Dobrý den, prosím o radu. Mám hodně exekucí i po smrti manžela. Chci se přestěhovat ke svému bratrovi který má dům. Je jeho. Ale ve dvoře je vejmínek. Co musïm udělat aby nebyl ohrožen mými exekutory ?? Nějaká smlouva že je to jeho, nebo co mám podniknout. Jinak tam nemůžu jít bydlet, ale syn se se svou přítelkyní bude stěhovat do menšího bytu a já nemám kam jít. Mám částečný invalidní důchod a pracuji na čtyři hodiny. Moc vám děkuji. S pozdravem Eva Černohlávková

 19. Dobry den ,mám problém ,jak mám prokázat u soudu falešný podpis na smlouvě. Soud vůbec nereaguje a odpovídají že je to nezajímá .
  děkuji

 20. Dobrý den,
  měl bych zájem koupit byt v dražbě.Na byt vázne věcné břemeno dožití a to přesně takto:
  věcné břemeno bezúplatného, doživotního užívání bytu v
  plném rozsahu, vč. podílu na
  společných částech domu pro paní dat. nar. 26.08.1936 na základě
  smouvy darovací, o zřízení věcného břemene – bezúplatná ze dne 10.04.2017.
  V bytě pravděpodobně nebydlí-je tam započatá rekonstrukce.
  Mohu vědět kdo bude platit nájem bytu,do fondu oprav a užíváním služeb. Moje představa je,že paní tam bude bydlet,platit nájem + služby+ energie.
  Nebo je myšleno,že vše platím já jako případný vydražitel a paní bydlí uplně zdarma? Moc tomu nerozumím.
  Děkuji moc za odpověd. Novák Libor

 21. Dobrý den,prosím o odpověď na otázku,mám přítelkyni která je třetím rokem v insolvenci a chceme se vzít. Může mít její insolvence po svatbě nějaký dopad na můj výdělek a úspory ? Je nutné v tomto případě sepsání předmanželské smlouvy ? Soudní úředník ani insolvenční správce,nedali jednoznačnou odpověď.
  Děkuji Fischer Karel

 22. Dobrý večer, chci se zeptat,na co má partner nárok, před 12 lety jsem si vzala hypotéku na byt, on je zde veden jako spolubydlící, hypotéku platím sama ze svého účtu, on mi přispívá na domácnost, nyní v případě rozchodu se dožaduje půlky bytu, oprávněně? Děkuji za odpoved

 23. Dobrý den, mám tento problém. Prodal jsem staré auto (1996). Kupci jsem dal k smlouvě všechny doklady a poslal ověřenou plnou moc k přepisu. Kupec auto nepřepsal a nereaguje na urgence. Povinné ručení jsem po třech dnech zrušil. Toto bylo dohodnuto s kupcem. Co se stane, když způsobí škodu a pov.ručení je zrušené a on nové pojištění neudělal? Registr vozidel nechce z moji strany udělat převod, potřebuje alespoň registrační kontrolu, kupní smlouva pro ně není relevantní doklad.
  Prosím o radu, nevím co mám dělat
  Děkuji
  J.Zdarsa

 24. Ručitelský závazek

  3/2003 jsem podepsala ručitelský závazek pro Komerční banku na úvěr (rekonstrukce RD). Ve smlouvě na úvěr, přímo pod mým ručením je uvedeno, že se sjednává na 10 let od podpisu smlouvy (3/2003).

  2/2013 poslala KB příteli výzvu k zaplacení dluhu.

  4/2013 podala KB návrh na insolvenční řízení na mého přítele (onen RD, kde měla banka samozřejmě i zástavu), dům se 7/2017 vydražil za směšnou cenu 1,8 mil Kč, přičemž KB si dům při sepsání úvěru odhadla na cca 5 mil, dům i pozemek je velký, udržovaný.
  Přihlášená pohledávka od KB byla ve výši cca 1,7 mil Kč a banka po všech ,,osekaných” poplatcích ins. správce dostala pouze cca 1,5 mil Kč.

  Insolvence přešla do konkurzu.

  A nyní 10/2017 mi přišel dopis od KB (oznamko) se zněním, že mé ručitelství banka prodala dalšímu subjektu.

  A teď otázka – je můj ručitelský závazek promlčený nebo ne?

  Děkuji Martina K.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..