Právní pomoc

Kdo má nárok na bezplatnou právní pomoc a v jakých případech je o ni možné žádat? Bezplatná právní pomoc patří mezi jednu ze základních povinností státu. Bezplatná právní pomoc je určena pro ty, kdo si nemohou právní pomoc obstarat sami, a to z mnoha různých důvodů.

Nárok na bezplatnou právní pomoc také vyplývá z mnoha různých mezinárodních smluv, mezi které patří především základní listina práv a svobod, kterou se česká republika zavázala dodržovat a prosazovat. V tomto dokumentu je mimo jiné zakotveno i právo obviněného na bezplatnou právní pomoc.

Bezplatná právní pomoc v soudním řízení

Nárok na bezplatnou právní pomoc je zakotven v občanském soudním řádu (konkrétně se jedná o zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád). Tento zákon přiznává každému účastníkovi soudního řízení právo, aby ho před soudem zastupoval právní zástupce (právník, advokát).

Tento zákon současně určuje, že pokud účastník soudního řízení požádá soud, může mu být přiznán nárok na bezplatnou právní pomoc a může mu být přidělen právník zdarma. Podmínkou bezplatné právní pomoci je to, že existují prokazatelné důvody pro osvobození od soudních poplatků

Bezplatná právní pomoc v trestním řízení

Dalším důvodem, proč může být přiznána bezplatná právní, pomoc jsou taková soudní řízení, kde je vyžadováno, aby byl účastník soudního řízení zastupován obhájcem (nebo jiným právním zástupcem). Zde se jedná především o trestně právní případy, kdy zákon definuje případy takzvané nutné obhajoby – případy ve kterých musí mít obviněný ustanoveného obhájce. Pokud si jej nemůže dovolit, soud mu přidělí právníka zdarma (advokát ex offo).

Nárok na bezplatnou právní pomoc je v případě trestního řízení upraven trestním řádem. Ten především v paragrafu § 36 a § 36a stanovuje přesně definované případy, kdy musí být obviněný před soudem zastupován právním zástupcem. Pokud si obviněný nezvolí svého právního zástupce (bez ohledu na to jestli je to z důvodu nemajetnosti nebo z jiného důvodu), pak mu je přidělen právník zdarma, který jej následně zastupuje v trestním řízení.

Bezplatná právní pomoc v EU

Zákony pamatují i na případy, kdy se jedná o právní spor, který se odehrává v rámci území EU. Nárok na bezplatnou právní pomoc v tomto případě upravuje zákon o zajištění právní pomoci v přeshraničních sporech. Jedná se především o soudní řízení v jiném státě EU, kterého se účastní fyzická osoba (běžný občan), který má bydliště v jiném státě EU, než ve kterém probíhá soudní jednání.

Pokud by se takový spor vedl u českého soudu, pak by cizinec z jiného státu EU žádal právě u českého soudu o poskytnutí bezplatné právní pomoci. Pokud by naopak český občan potřeboval poskytnout bezplatnou právní pomoc v zahraničí, obrací se také na soud v místě, kde probíhá soudní jednání.

Advokátní komora a bezplatná právní pomoc

Povinnost poskytovat bezplatnou právní pomoc také mají všichni advokáti sdružení v advokátní komoře. Zákon o advokacii (konkrétně zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii). Tento zákon určuje povinnost poskytovat v určitých případech bezplatnou právní pomoc.

V tomto případě je navíc možné požádat o poskytnutí bezplatné právní pomoci ještě před zahájením samotného soudního jednání. V předchozích případech je nutné o poskytnuté bezplatné právní pomoci žádat příslušný soud po zahájení soudního jednání. V tomto případě je ale možná obracet se na advokátní komoru ještě před tím, než je soudní jednání zahájeno.

Nárok na bezplatnou právní pomoc od advokátní komory ale vzniká pouze tehdy, pokud se nejedná o výše uvedené případy a dále pokud se dotyčný nejprve pokusil zajistit si právní pomoc sám. Pokud žadatel doloží odmítnutí právní pomoci od dvou různých advokátů a současně doloží své majetkové poměry a svoje příjmy. Advokátní komora posoudí jeho žádost, a pokud bude shledána oprávněnou, bude určen některý z advokátů, který je následně povinen poskytnout bezplatnou právní pomoc (nebo za sníženou odměnu).

Jiné možnosti jak získat bezplatnou právní pomoc

Kromě výše uvedených případů, kdy je bezplatná právní pomoc poskytována na základě některého ze zákonných předpisů, existují i další možnosti. Bezplatné právní poradenství nebo právní pomoc je poskytována celou řadou nejrůznějších subjektů

Jedná se o různé neziskové organizace, občanská sdružení a další subjekty, které vedle dalších obecně prospěšných aktivit zajišťují i bezplatné právní poradenství

589 comments

 1. DejPánBůh dobrý den.Prosím Vás,co mám dělat v případě : jsme čtyři sourozenci.Já jsem nejmladší a vztahy mezi námi jsou na bodu mrazu.Naší maminku nechali uklidit do nemocnice na LDN a zároveň ji prodávají byt.Domnívám se,že ji podstrčli jisté doklady k podpisu na prodej jejího bytu,když s ní vyplňovali žádost do domova důchodců na pokoji v nemocnici.Dodávám jen,že její stav byl velice špatný a je,dokonce ji vědomě zadržovali jeden čas veškeré doklady včetně občanského průkazu.nemohu jim nic dokázat.Co mám udělat.moc děkuji.S PánemBohem.Josef

 2. Dobrý den,
  pokud je sepsána darovací smlouva na část bytu, obdrží darovací smlouvu dárce i obdarovaný nebo pouze obdarovaný?
  Děkuji za odpověď.
  Babáčková Vlasta

 3. Dobrý den, koupila jsem dům s věcným břemenem. Tím je paní. Dnes byl poprvé mezi námi konflikt a to kvůli rybízovému keři na zahradě. Zní to malicherně, nejde mi tak ani o rybíz jako o princip.

  Abych byla konkrétní. Dnes jsme si s přítelem šli na zahradu obrat jeden ze tří keřů rybízu. Dva už obrala paní, když jsme byli v práci. Když nás paní viděla obírat vyběhla z domu a křičela po nás, jak to, že ho obíráme, že je to její rybíz, že ho tady zasadila ona… Vzala si kyblík a šla ho hned obírat, že si to nenechá líbit, abychom jí kradli rybíz. Jelikož paní používá silná slova “krademe” řekla jsem jí, že jsme koupili dům se zahradou a že si plete svá práva. Že má právo užívat přízemní byt, společné prostory a zahradu, ale určitě se jí nebudu dovolovat obrat rybíz na vlastní zahradě.

  Jak zní prosím právo?
  Děkuji

 4. Dobrý den, kopila jsem dům s věcným břemenem. Tím je paní. Dnes došlo poprvé ke konfliktu a tím se stal keř rybízu na zahradě. Zní to jako malichernost, nejde ani tak o rybíz, jako o princip, protože jsem paní nakonec řekla, že si plete svá práva s mými a ráda bych se utvrdila v tom, že jsem se nemýlila.

  Abych byla konkrétní. Na zahradě jsou tři keře rybízu. Dva už si paní obrala, tak jsme se v podvečer rozhodli, že si obereme ten třetí. Paní, když to viděla, vyšla ven, proč ten keř jako obíráme, že je její a že jí krademe rybíz. Jelikož používá silná slova “krademe” řekla jsem paní, že jsme si koupili dům se zahradou a jejím právem je užívat spodní byt, společné prostory a zahradu, ale určitě se jí nehodlám dovolovat, jestli si mohu obrat rybíz ve vlastní zahradě. Paní oponovala tím, že ho sadila ona a dokud tady bude bydlet, je to její a my ji nesmíme nic krást.

  Můžete mi říct, jak zní právo?
  Děkuji

 5. Dobrý den mám dotaz nastoupila jsem na letiště 1.8.2018 a odpracovala jsem 3 měsíční zkušební dobu stím že mi ukončili pracovní poměr ale hodili to na mě. Že jsem to ukončila já ale to není pravda
  Nikdy jsem to ne ukončila
  Vyhodili mě. Protože jsem otěhotněla a můj šéf mi řekl že mě tam nepotřebuje a nebude blokovat místo pro někoho jiného
  Co můžu dělat děkuji Dvořáková

 6. Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli existuje ještě nějaká možnost se odvolat proti výkonu trestu. Jde o to že kamaradovy přišlo rozhodnutí o nastupu do vazby 31.1.19 jelikož jeho jakoby pravnik zřejmě zapoměl podat odvolani když se ve věci rozhodovalo a k tomu ještě navic jednani předtim tam nechal kamaráda jít sám aniž by něco udělal. Je nějaká možná ulička jak třeba obnovit řízení nebo tak něco?? Děkuji za odpověď a přeji vám hodně úspěchů!!! D.M.

 7. Dobrý den,prosím o radu,kam se obrátit,když mám na dobu určitou pronajatý nebytový prostor,který již měsíc a půl nemohu řádně využívat,neboť pronajímatel neplní své povinnosti a v prostoru pronájmu je 12stupnů.Nechce mi ukončit nájemní smlouvu,ani nedošlo ke zlepšení situace.Prostory,které nemohu řádně využívat mi jsou defacto k ničemu a jen mě to stojí peníze a s pronajímatelem není možné se domluvit umí jen používat vulgarismy a osočovat mě.Mnohokrát děkuji za radu v této zoufalé situaci,Kratochvílová

 8. Dobrý den
  Máme s přítelkyní půlroční dítě . Ona je vdaná , já ženatý . Ani jeden zatím neplánujeme rozvod . Chci aby jsem byl zapsán do rodného listu dítěte a uznán jako otec. Jeho “papírový”otec by nebyl proti. Co můžu dělat ?
  Děkuji za odpověď

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..