Právní rady zdarma

Rozdíl mezí úspěchem a neúspěchem v soudním řízení nebo v jiném právním sporu může spočívat i v tom, jak kvalitní právní rady a služby máte u soudu k dispozici. Bohužel ale ne každý si může dovolit zaplatit právníka nebo advokáta. Jak je to ale s rovností před zákonem? Mají i lidé bez peněz nárok na právní rady zdarma?

Zákony a právní rady zdarma

Základním principem práva je mimo jiné i to, že „neznalost zákona neomlouvá“. Zákon tak klade na běžné občany téměř nesplnitelnou povinnost. Vždyť v záplavě zákonů, právních předpisů, vládních nařízení, precedentních výroků soudů vyšších instancí se často nevyznají ani samotní právníci. Pro každou oblast tak existují specialisté, někdo se vyzná v trestním právu, jiný pak v občanském právu a další se specializuje na obchodní právo nebo na nemovitosti. Jen málokterý právník nebo advokát se dokáže orientovat ve všech zákonech a předpisech.

Jak se pak v tom má vyznat běžný občan? Navíc takový, který nedisponuje dostatečnými prostředky, aby si mohl dovolit zaplatit kvalifikovaného advokáta? Naštěstí i na podobné situace pamatuje zákon a umožňuje běžným lidem získat právní rady zdarma.

Existuje několik případů, kdy zákony nařizují všem, kdo mají co dočinění se soudním jednáním, aby byli zastupování právníkem, obhájcem. Jedná se především o případy trestního práva, u kterých hrozí vysoké tresty odnětí svobody, uvěznění, vazba. U těchto případů zákony požadují, aby měl každý svého právního zástupce a ten kdo si jej nemůže dovolit na něj má ze zákona automaticky nárok zdarma.

Ale i v jiných případech, které nespadají do této kategorie, je možné získat právní rady zdarma. U všech soudů (s výjimkou správního práva), je možné požádat soud o přidělení obhájce zdarma nebo o prominutí soudních poplatků z důvodu nemajetnosti. To se tak může týkat třeba i žen, které jsou samoživitelky a vymáhají dlužné výživné.

Kdo může poskytovat právní rady zdarma

Zatímco právní rady za peníze mohou poskytovat pouze kvalifikovaní advokáti (a v omezené míře také notáři, daňoví poradci nebo i další úřední osoby), právní rady zdarma může poskytovat defacto kdokoliv. Tomu pak také často odpovídá úroveň a kvalita jakou mají právní rady zdarma.

Pokud si nemůžete dovolit zaplatit advokáta, pak jednou z možností jak získat právní pomoz zadarmo je obrátit se přímo na Českou advokátní komoru. Ta má ze zákona povinnost v určitých případech určit svého člena (advokáta), který vám poskytne svoje služby zdarma nebo za sníženou cenu.

Právo na právní rady zdarma ale není automatické. Nic podobného není ani v zákonech, ani v Ústavě ani v Listině základních práv a svobod. Nárok na právní pomoc zdarma tak mají pouze ti, kdo si nejsou schopni zajistit právní služby sami.

Může se jednat především o ty občany, kteří jsou v těžké životní situaci, jsou bez příjmu a bez majetku a soud jim přesto nepřidělil bezplatného obhájce. Také se může jednat o případy, kdy se zájemci o právní služby nepodaří najít svého zástupce mezi běžně dostupnými právníky.

Pokud chcete získat právní službu zdarma, musíte prokázat, že jste bez prostředků a právní služby nemáte čím zaplatit.

1 112 komentářů

 1. Dobrý den v roce 2019 jsem by na operaci kolene ale ta mi byla provedena špatně a proto bych chtěla vědet jak se mám branit .Protože ortoped co mi tu operaci provaděl tak nechce přiznat že ta operace je špatně provedená a používa vymluv typu jako to není možné že ta noha je kratká a že mám zhubnout a víc chodit po patě!!Před operaci mi říkal že budu marodit max 3-4 měsíce ale já jsem doma už osum měsícu a jsem ve stavu že do té prace ani nedojdu natož osum hod pracovat na lince..
  Chtěla jsem napsat na lékařskou komoru k prošetření má operace ale vubec nemám zkušenosti jak se branit…Děkuji…

 2. Dobrý den, prosím o radu, zda je možno koupit nemovitost, na kterou je uvalena exekuce. Dlužnou částku bychom zaplatili za dlužníka v den podpisu kupní smlouvy. Kdy dojde k výmazu exekuce a za jakou dobu? Je možno provádět vklad do KN? Děkuji E.Boháčová

 3. Dobrý den. Jsem OZZ mám několik omezení. Mimo jiné i ten, že.musim střídat směny v pravidelných intervalech ranní, odpolední po týdnu. Zaměstnavatel mě nutí dělat např. dva nebo tři týdny po sobě odpolední. Háji se tím, že mu to zákoník umožňuje. Podle mě, ale nesmí jít proti rozhodnutí závodního lékaře. Jak mám reagovat a postupovat? Nebo má na to zaměstnavatel právo?

 4. Dobrý den chtela by jsem poradit zamestnavatel me propustil jelikož jsem zdravotne zpusobila vykonávat práci závodní lékař chtel vyšetřeni od neurologa a zamestnavatel take to vyžadoval obojí vedí že je dlouhodobé čekání u nekterých lékařú bylo me oznámeno že to mám doložit dodatečne když me neurolog zjistil ze mám středne téžký karpal na prave ruce odnesla jsem zprávu podnikovému lékaři přečetl si jí v čekárné a řekl že už semnou nicnemá že už me ten posudek napsal vzala jsem od nej tu zprávu zpet a volala na podnik že mám pro ne zprávu od neurologa jsem ji mela donést dodatečne a na personálnim me řekli že jí ode me nechtej volala jsem na inspektorát práce a paní me řekla že ji mam poslat doporucene na podnik chtela by jsem od vas radu co mám dál delat dekuji za odpoved

 5. mám nájemní smlouvu v městském bytě na dobu neurčitou. Dodatkem ke smlouvě nám k této smlouvě byla pronajata sklepní kóje. Je možno jednostranně zrušit nájem sklepní kóje?

 6. Dobrý den, babička chce převést vnučce družstevní podíl. Bohužel za života to nejde, jelikož pobírá příspěvek a doplatek na bydlení. Tudíž podnájemní smlouva s vnučkou nepřipadá v úvahu. Babička má dva syny, dědictví by tedy po smrti šlo na ně. Vnučce je nyní 15 let. Je nějaká možnost, aby tento byt byl vnučky po smrti babičky? Nebo jde toto řešit za života? Děkuji Píbilová

 7. Dobrý den, Jsem spoluvlastníkem nemovitosti (bytu). Vlastním tuto nemovitost ještě s jednou osobou (říkejme jí Petr). Oba vlastníme ideální polovinu. Petr se rozhodl, že v tomto bytě bude bydlet. Já s tím však nesouhlasím a rád bych nemovitost prodal. Bydlím jinde a tuto nemovitost nemám jak využít. Petr však trvá na svém a nehodlá se jakkoliv domluvit. Rád bych tento problém vyřešil mimosoudním způsobem, ale když nebude zbytí, pak na soud bude muset dojít. Nejsem příliš majetný a takový soud by velice zasáhl do rozpočtu mé rodiny. Musím tedy mít alespoň nějakou šanci tento soud vyhrát. Petr by u soudu zajisté zdůraznil, že nemá kde jinde bydlet, a že je velmi špatném zdravotním stavu (Už je to důchodce). V můj prospěch by zase hrálo to, že Petr je aktivní gembler a já se tak bojím o ztrátu svého majetku.
  DOTAZ: Jaké mám vlastně šance a možnosti soud vyhrát? Mám právo na nějaký jiný úkon, který mi umožňuje zákon?(Např. prodat ideální polovinu bez souhlasu spoluvlastníka)
  Děkuji za odpověď

 8. Jsem řidič kamionu u firmy jsem dělal 5 let, a chtěl jsem jít pracovat do Německa , zaměstnavateli jsem oznámil písemnou formou o dohodě mezi náma .Bohužel zaměstnavatel na to to nepřistoupil, odpracoval jsem 3 neděle a týden jsem marodil. Doposud jsem nedostal v řádném termínu výplatu a to (Diety a základní mzdu) která měla být vyplácena na můj účet.Chci se zeptat zda je to hrubé porušení ze strany zaměstnavatele a zda můžu udat výpověď za to že mě nevyplatil řádně v termínu mzdu jde je uvedená i v pracovní smlouvě vždy k 12 a 20 tému.Dekuji za odpověď.

 9. Dobrý den včera jsem přes Facebook na marketplace koupil přenosný reproduktor za tisíc korun v inzerátu stálo skoro nový v dobrém stavu ale reproduktor nelze dobít. Tak jsem kontaktoval prodejce a paní mi řekla že jestli s ním nejsem spokojený tak ho mohu vrátit ale s penězmi ať nepočítám. Děkuji za radu nevím co s tím Forfera

 10. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat. Dal jsem auto do servisu kde si ho přebrali a za chvíli začali padat kroupy a auto poškodili na karoserii. Servis uznal, že se to stalo u nich, ale pojišťovna jim neuznala pojistnou u dálost a oni nyní nechtějí auto opravit, že za to nemůžou. Mám nárok na opravu svého automoilu?

  Děkuji Strouhal

 11. Jaroslav Makula
  Dobry den vám přeji ,mám tako ví problem a chci ho řešit ,na inzeratu na Facebook jsem našel že prodava auto Ranault megan 1.5.dci 2004 ,tak jsme tam vyrazili pro auto do kravup nad vltavou tak jsme koupili auto za 23000kč s tim že pani mi pošle plnou moc ,ale pani nebyla schopna do měsce poslat plnou moc tak ,jsme se domluvilí že auto vratim a žemi penize pošle na učet , pani mě jen pořad slibuje že penize posila ale vubec nic mi nechodi na muj učet posilami učtenky že mi poslala penize na učet ale boužel zase nic tak už nevim co mam děla s pani ktera mě jen oblbuje ,prosim o radu děkuji .

 12. Dobrý den,
  pokud je sepsána darovací smlouva na část bytu, obdrží darovací smlouvu dárce i obdarovaný nebo pouze obdarovaný?
  Děkuji za odpověď.
  Babáčková Vlasta

 13. Dobrý den, syn splácel úvěr již společnosti, která převzala od banky pohledávku. Několikrát neměl na celou splátku, tak zaslal méně. Zbývalo doplatit 36.000. Což může prokázat doklady. Obdržel předžalobní výzvu, že má zaplatit 107.000,- Zřejmě úroky z úroků apod. Dohodli jsme se zaplatit polovinu, dle našich možností. Zaplatili jsme tedy 54.000,-. V tuto chvíli je to tak, že původní dohoda po daných splátkách by měla vypršet příští měsíc. My jsem vlastně zaplatili celou dlužnou částku a asi 18.000,- navíc ještě měsíc předem. Advokátní kancelář po nás chce ještě 54.000,- navíc. Má na to nárok?

 14. Dobrý den,
  bydlíme v blízkosti (cca 15m) „Joker baru“ se zahrádkou. Už delší dobu, téměř každý otevírající den, jsme vystaveni obtěžujícímu hluku v době nočního klidu. Hosté baru postávající a kouřící na chodníku před barem (nebo i občerstvující se na barové zahrádce), řvou po 22.hodině jako paviáni často až do rána, a to i po zavírací době, kdy posedávají na venkovních lavicích a hulákají.
  Nemůžeme se s manželkou vyspat do práce a naše děti chodí do školy taktéž unavené a nevyspalé. O víkendu se už vůbec nevyspíme, to bývá řev největší a někdy až do rozednění.
  Nejdříve jsem volal majitelce baru a slušně požádal o dodržování nočního klidu. Na chvíli se hosté zklidnili a potom hulákali znovu a dokonce naschvál přímo pod našimi okny po zavírací době po 3.hodiněou ranní.
  Začal jsem tedy volat policii ČR (městská policie u nás není) a po jejich příjezdu na místo se alespoň na nějakou dobu hosté zklidnili a mohli jsme usnout.
  Když jsem však naposledy volal polici ČR, že lidé před barem opět hulákají tak, že se nedalo usnout, dočkal jsem se nepříjemného překvapení.
  Sloužící policista mně řekl, že volám zbytečně a že už nemá smysl tam ani jezdit. Je to prý pořád dokola a nikomu z křiklounů pokutu dát nemohou, protože ho neusvědčí (kamery tam nejsou) a pochopitelně se nikdo nepřizná a že s tím něco musí dělat město. Mám prý vstát z postele (bylo 23:50 hod. a v 4:45 hod. vstávám do práce), obléknout se a jít prý sám uklidnit a usvědčit opilé křiklouny. Z našeho okna ve 2.patře totiž nevidíme, kdo huláká, je to přes barák.
  Řekl jsem, že chápu, jak to mají složité, ale my bychom potřebovali ty křiklouny utišit, abychom my i děti mohli usnout. A já na to právo a oporu v zákonu nemám a opilci by se mě vysmáli a ještě by mě napadli.
  Byli jsme z toho všichni velice nemile překvapeni a naš 11-ti letý syn se mě dokonce zeptal, proč mají na autě napsané „pomáhat a chránit“, když to není pravda a nemůže se ani vyspat.
  Můj dotaz zní. Je hlídka policie ČR povinna po oznámení, že v ulici skupina osob po 22.hodině huláká a ruší noční klid, konat a uklidnit tyto osoby a nebo může říct, že je zbytečné volat hlídku policie ČR, poněvadž nikoho neusvědčí a nemohou mu dát pokutu?
  My si v každém případě sháníme nové bydlení, ale trh s bydlením stagnuje a vhodné nabídky zatím nejsou a nevíme kdy budou. Takto už se žít nedá.
  Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
  Lubomír Langhammer

 15. Dobrý den,

  rád bych se zeptal jakým způsobem lze u dodatečně objeveného dědictví (pozemek) se lze domáhat, aby byla uplatněna hodnotu již za života darované nemovitosti mému sourozenci do hodnoty dědického podílu a dosáhnout tím toho, že už nic dědit nebude.

  děkuji
  s pozdravem
  Valenta Jiří

 16. Dobrý den,

  jmenuju se Viktor Korolov, jsem zubař z Ukrajiny. Našel jsem zaměstnavatele v České republice. Mám podepsanou pracovní smlouvu, ve které není sjednana zkušební doba. Pracuju jen týden, ale, bohužel, teď jsem nucen změnit zaměstnavatele (potrebuje to zaměstnavatel). Zaměstnavatel mi říká, že on ne může dát mi výpověď, protože v smlouvě není zkušební doba, a že v prvních 3 měsících je možné mě vypovědět jenom z důvodu porušení pracovních povinností, a že nemůžeme skončit pracovní poměr dohodou. Chtěl bych se zeptat, jestli je to správně a taky dozvědět, z kterých důvodu může být ukončen pracovní poměr. Děkuju moc a čekám na odpověď.

  S pozdravem,
  Viktor Korolov

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..