Potřebujete získat právní rady, nebo si nemůžete dovolit zaplatit advokáta a hodil by se vám právník zdarma? Pak vám nabízíme pomoc, bezplatná právní poradna zdarma a online.

Reklama
Facebook Pravník zdarma
Spolupracujeme
 • Potřebuji peníze

  Potřebujete získat peníze? Hledáte nejvýhodnější půjčky nebo úvěry? Poradíme vám jak získat peníze rychle, levně a bez registru nebo bez ručitele!

 • Sociální dávky

  Jste v těžké životní situaci a nevíte o jaké sociální dávky si požádat a na co máte nárok? Jak se vyhnout existenčním potížím a na co máte nárok podle zákona od státu?

 • Nezabavitelná částka

  Jaká je nezabavitelná částka a životní minimum v případě exekuce na plat nebo na bankovní účet? Jak na dluhy v manželství nebo po rozvodu?

 • Půjčka 20000

  Levná a ověřená půjčka 2000 Kč pro všechny zájemce. Snadný způsob jak získat peníze bez registru a bez poplatků předem.


Právní rady zdarma

Rozdíl mezí úspěchem a neúspěchem v soudním řízení nebo v jiném právním sporu může spočívat i v tom, jak kvalitní právní rady a služby máte u soudu k dispozici. Bohužel ale ne každý si může dovolit zaplatit právníka nebo advokáta. Jak je to ale s rovností před zákonem? Mají i lidé bez peněz nárok na právní rady zdarma?

Zákony a právní rady zdarma

Základním principem práva je mimo jiné i to, že „neznalost zákona neomlouvá“. Zákon tak klade na běžné občany téměř nesplnitelnou povinnost. Vždyť v záplavě zákonů, právních předpisů, vládních nařízení, precedentních výroků soudů vyšších instancí se často nevyznají ani samotní právníci. Pro každou oblast tak existují specialisté, někdo se vyzná v trestním právu, jiný pak v občanském právu a další se specializuje na obchodní právo nebo na nemovitosti. Jen málokterý právník nebo advokát se dokáže orientovat ve všech zákonech a předpisech.

Jak se pak v tom má vyznat běžný občan? Navíc takový, který nedisponuje dostatečnými prostředky, aby si mohl dovolit zaplatit kvalifikovaného advokáta? Naštěstí i na podobné situace pamatuje zákon a umožňuje běžným lidem získat právní rady zdarma.

Existuje několik případů, kdy zákony nařizují všem, kdo mají co dočinění se soudním jednáním, aby byli zastupování právníkem, obhájcem. Jedná se především o případy trestního práva, u kterých hrozí vysoké tresty odnětí svobody, uvěznění, vazba. U těchto případů zákony požadují, aby měl každý svého právního zástupce a ten kdo si jej nemůže dovolit na něj má ze zákona automaticky nárok zdarma.

Ale i v jiných případech, které nespadají do této kategorie, je možné získat právní rady zdarma. U všech soudů (s výjimkou správního práva), je možné požádat soud o přidělení obhájce zdarma nebo o prominutí soudních poplatků z důvodu nemajetnosti. To se tak může týkat třeba i žen, které jsou samoživitelky a vymáhají dlužné výživné.

Kdo může poskytovat právní rady zdarma

Zatímco právní rady za peníze mohou poskytovat pouze kvalifikovaní advokáti (a v omezené míře také notáři, daňoví poradci nebo i další úřední osoby), právní rady zdarma může poskytovat defacto kdokoliv. Tomu pak také často odpovídá úroveň a kvalita jakou mají právní rady zdarma.

Pokud si nemůžete dovolit zaplatit advokáta, pak jednou z možností jak získat právní pomoz zadarmo je obrátit se přímo na Českou advokátní komoru. Ta má ze zákona povinnost v určitých případech určit svého člena (advokáta), který vám poskytne svoje služby zdarma nebo za sníženou cenu.

Právo na právní rady zdarma ale není automatické. Nic podobného není ani v zákonech, ani v Ústavě ani v Listině základních práv a svobod. Nárok na právní pomoc zdarma tak mají pouze ti, kdo si nejsou schopni zajistit právní služby sami.

Může se jednat především o ty občany, kteří jsou v těžké životní situaci, jsou bez příjmu a bez majetku a soud jim přesto nepřidělil bezplatného obhájce. Také se může jednat o případy, kdy se zájemci o právní služby nepodaří najít svého zástupce mezi běžně dostupnými právníky.

Pokud chcete získat právní službu zdarma, musíte prokázat, že jste bez prostředků a právní služby nemáte čím zaplatit.

komentářů 1 053 to “Právní rady zdarma”

 • petra polakova says:

  Prosim o radu.Nas pozemek je zatizen vb in rem.Panujici pozemek je zahradka bez stavby.Vlastnik pozemku panujiciho dostal zahradu darem od matky.Ta ma na zhradu pristup umoznen, ale vodi s sebou pro nas nezname lidi, umoznuje jim pristup i bez ni a na zahradu prijizdi s lidmi a casto nam parkuji pred vyjezdem.Prosim o radu.Dekuji.

 • Milča says:

  dobrý den prosím máme strach že se dcera dostane do exekuce,žijeme ve společné domácnosti.dcera ale není dcerou mého přítele na kterého je psaný byt na něj.Prosím mohlo by exekuční řízení nám něco vzít i když je to přítelovo ale samozřejmě televizi lednici co jsme kupovali dávno už lístky nemáme.nedá se to prokázat.Máme se obávat že by došlo k nějakému zabavení??Je to naše dcera nepracuje..Vše jsme si zakoupili s přítelem.jak postupovat prosím

 • Karel says:

  Dobrý den,prosím o odpověď na otázku,mám přítelkyni která je třetím rokem v insolvenci a chceme se vzít. Může mít její insolvence po svatbě nějaký dopad na můj výdělek a úspory ? Je nutné v tomto případě sepsání předmanželské smlouvy ? Soudní úředník ani insolvenční správce,nedali jednoznačnou odpověď.
  Děkuji Fischer Karel

 • Jana Pechová says:

  Dobrý večer, chci se zeptat,na co má partner nárok, před 12 lety jsem si vzala hypotéku na byt, on je zde veden jako spolubydlící, hypotéku platím sama ze svého účtu, on mi přispívá na domácnost, nyní v případě rozchodu se dožaduje půlky bytu, oprávněně? Děkuji za odpoved

 • Josef Zdarsa says:

  Dobrý den, mám tento problém. Prodal jsem staré auto (1996). Kupci jsem dal k smlouvě všechny doklady a poslal ověřenou plnou moc k přepisu. Kupec auto nepřepsal a nereaguje na urgence. Povinné ručení jsem po třech dnech zrušil. Toto bylo dohodnuto s kupcem. Co se stane, když způsobí škodu a pov.ručení je zrušené a on nové pojištění neudělal? Registr vozidel nechce z moji strany udělat převod, potřebuje alespoň registrační kontrolu, kupní smlouva pro ně není relevantní doklad.
  Prosím o radu, nevím co mám dělat
  Děkuji
  J.Zdarsa

 • ondrej more says:

  dobry den chtel bych poradit jakse dosta zdluhu mam exekuce diky za pomoc

 • Martina says:

  Ručitelský závazek

  3/2003 jsem podepsala ručitelský závazek pro Komerční banku na úvěr (rekonstrukce RD). Ve smlouvě na úvěr, přímo pod mým ručením je uvedeno, že se sjednává na 10 let od podpisu smlouvy (3/2003).

  2/2013 poslala KB příteli výzvu k zaplacení dluhu.

  4/2013 podala KB návrh na insolvenční řízení na mého přítele (onen RD, kde měla banka samozřejmě i zástavu), dům se 7/2017 vydražil za směšnou cenu 1,8 mil Kč, přičemž KB si dům při sepsání úvěru odhadla na cca 5 mil, dům i pozemek je velký, udržovaný.
  Přihlášená pohledávka od KB byla ve výši cca 1,7 mil Kč a banka po všech ,,osekaných“ poplatcích ins. správce dostala pouze cca 1,5 mil Kč.

  Insolvence přešla do konkurzu.

  A nyní 10/2017 mi přišel dopis od KB (oznamko) se zněním, že mé ručitelství banka prodala dalšímu subjektu.

  A teď otázka – je můj ručitelský závazek promlčený nebo ne?

  Děkuji Martina K.

Přidat dotaz - právní rady