Potřebujete získat právní rady, nebo si nemůžete dovolit zaplatit advokáta a hodil by se vám právník zdarma? Pak vám nabízíme pomoc, bezplatná právní poradna zdarma a online.

Reklama
Facebook Pravník zdarma
Spolupracujeme
 • Potřebuji peníze

  Potřebujete získat peníze? Hledáte nejvýhodnější půjčky nebo úvěry? Poradíme vám jak získat peníze rychle, levně a bez registru nebo bez ručitele!

 • Sociální dávky

  Jste v těžké životní situaci a nevíte o jaké sociální dávky si požádat a na co máte nárok? Jak se vyhnout existenčním potížím a na co máte nárok podle zákona od státu?

 • Nezabavitelná částka

  Jaká je nezabavitelná částka a životní minimum v případě exekuce na plat nebo na bankovní účet? Jak na dluhy v manželství nebo po rozvodu?

 • Půjčka 20000

  Levná a ověřená půjčka 2000 Kč pro všechny zájemce. Snadný způsob jak získat peníze bez registru a bez poplatků předem.


Právní rady zdarma

Rozdíl mezí úspěchem a neúspěchem v soudním řízení nebo v jiném právním sporu může spočívat i v tom, jak kvalitní právní rady a služby máte u soudu k dispozici. Bohužel ale ne každý si může dovolit zaplatit právníka nebo advokáta. Jak je to ale s rovností před zákonem? Mají i lidé bez peněz nárok na právní rady zdarma?

Zákony a právní rady zdarma

Základním principem práva je mimo jiné i to, že „neznalost zákona neomlouvá“. Zákon tak klade na běžné občany téměř nesplnitelnou povinnost. Vždyť v záplavě zákonů, právních předpisů, vládních nařízení, precedentních výroků soudů vyšších instancí se často nevyznají ani samotní právníci. Pro každou oblast tak existují specialisté, někdo se vyzná v trestním právu, jiný pak v občanském právu a další se specializuje na obchodní právo nebo na nemovitosti. Jen málokterý právník nebo advokát se dokáže orientovat ve všech zákonech a předpisech.

Jak se pak v tom má vyznat běžný občan? Navíc takový, který nedisponuje dostatečnými prostředky, aby si mohl dovolit zaplatit kvalifikovaného advokáta? Naštěstí i na podobné situace pamatuje zákon a umožňuje běžným lidem získat právní rady zdarma.

Existuje několik případů, kdy zákony nařizují všem, kdo mají co dočinění se soudním jednáním, aby byli zastupování právníkem, obhájcem. Jedná se především o případy trestního práva, u kterých hrozí vysoké tresty odnětí svobody, uvěznění, vazba. U těchto případů zákony požadují, aby měl každý svého právního zástupce a ten kdo si jej nemůže dovolit na něj má ze zákona automaticky nárok zdarma.

Ale i v jiných případech, které nespadají do této kategorie, je možné získat právní rady zdarma. U všech soudů (s výjimkou správního práva), je možné požádat soud o přidělení obhájce zdarma nebo o prominutí soudních poplatků z důvodu nemajetnosti. To se tak může týkat třeba i žen, které jsou samoživitelky a vymáhají dlužné výživné.

Kdo může poskytovat právní rady zdarma

Zatímco právní rady za peníze mohou poskytovat pouze kvalifikovaní advokáti (a v omezené míře také notáři, daňoví poradci nebo i další úřední osoby), právní rady zdarma může poskytovat defacto kdokoliv. Tomu pak také často odpovídá úroveň a kvalita jakou mají právní rady zdarma.

Pokud si nemůžete dovolit zaplatit advokáta, pak jednou z možností jak získat právní pomoz zadarmo je obrátit se přímo na Českou advokátní komoru. Ta má ze zákona povinnost v určitých případech určit svého člena (advokáta), který vám poskytne svoje služby zdarma nebo za sníženou cenu.

Právo na právní rady zdarma ale není automatické. Nic podobného není ani v zákonech, ani v Ústavě ani v Listině základních práv a svobod. Nárok na právní pomoc zdarma tak mají pouze ti, kdo si nejsou schopni zajistit právní služby sami.

Může se jednat především o ty občany, kteří jsou v těžké životní situaci, jsou bez příjmu a bez majetku a soud jim přesto nepřidělil bezplatného obhájce. Také se může jednat o případy, kdy se zájemci o právní služby nepodaří najít svého zástupce mezi běžně dostupnými právníky.

Pokud chcete získat právní službu zdarma, musíte prokázat, že jste bez prostředků a právní služby nemáte čím zaplatit.

komentářů 1 045 to “Právní rady zdarma”

 • Diana says:

  Dobry den.
  Sem majitelkou prijezdove cesty ke sve nehnutelnosti.pred ni par metru sosedi odkoupili mestku cestu uz v roce 2008 a postavili na ni branu od ktere mi dali dalkove ovladani.vystavbu brany sem nepochopila nac to a proc udelali.tento rok se brana pokazila a druhe ovladani mi nechteji dat.nen

 • Iveta says:

  Dobrý den,
  prosím potřebuji poradit ohledně postupu při exekuci.
  Vlastním s bývalým manželem byt, kde v současné době bydlí on se svojí přítelkyní. Já se v bytě již 5 let pohybuji jen občas, pracuji v zahraničí.
  Česká národní zdravotní pojištovna mi dle jejich sdělení zasílala od roku 2015 dopisy že jim dlužím na pojištění. Ke mě se bohužel tato informace nedostala, ač jsem kdykoliv v bytě byla, tak jsem schránku na dopisy vybírala.. Bývalý manžel bohužel ne.
  Minulý týden, jsem dostala vyrozumění od exekutora z Přerova, že je zastaven byt a můj současný manžel, který byl služebně v zahraničí měl obestavené oba účty, se kterými nemohl disponovat a nemohl se dostat ze zahraničí domů. Velmi nemilá situace.
  Dluh činil 12 tisíc korun + penále a náklady exekutora celkem 26303, které jsem ihned po telefonátu s nimi uhradila na jejich exekutorský účet vkladem. Po mých prosbách, jestli lze odblokovat ihned, aby se manžel dostal domů, mi bylo neochotně sděleno, že na to mají týden..Odblokovali do třech dnů..
  Mají na takovýhle postup nárok? Pokud by měl manžel částku na zaplacení na obstaveném účtu jak zaplatím? A jak je to s exekutorský výmazem na katastru ohledně bytu, mám je kontaktovat musím ještě platit další výdaje??
  Děkuji moc za info a radu
  Iveta |Králiková

 • Nela Eisenhammerova says:

  Dobry den,

  chtela bych Vas poprosit o radu popripade se zeptat kam se mam dale obratit.

  Dala jsem si do autoservisu opravit skutr a nasledne ho pote vykradli, vcetne meho skutru, ale pachatel je neznamy. Tak jsem po majiteli autoservisu pozadovala nahradu skody, ale bohuzel bez uspechu. V zari to budou dva roky a ja nevim kam se mam obratit a zda mam vubec narok na nahradu skody od majitele autoservisu…?

  Dekuji moc za kazdou informaci, s pozdravem.

 • Jiřina says:

  Dobrý den potřebovala bych radu. Dne 31.12.2016 mi končila smlouva s uklízecí firmou ve fakultní nemocnici v Olomouci,tato smlouva byla na dobu určitou ale od 25.11.2016 jsem na nemocenské s páteří, která stále pokračuje, firmě jsem ale řekla že smlouvu prodloužit nechci protože mi moje lékařka řekla že tato práce není pro mou páteř adekvátní.Mám nárok ještě na vyplácení nemocenské? I když mi smlouva skončila? Děkuji za brzké vyřízení

 • Ondřej says:

  Dobrý den, k 11.11.2016 jsem ukončil pracovní poměr ve společnosti, ve které jsem pracoval od 1.2.2016 .. Při ukončení pracovního poměru jsem přišel o nárok na 20 dnů dovolené.. Dovolenou jsem si nevybral.. ani „nedostal proplacenou“ .. Do nového zaměstnání jsem nastoupil bez nároku na jakoukoli dovolenou v tomto kalendářním roce.. Co je možné s tímto udělat ?? … Jak se bránit ?? .. Předem děkuji.

 • Pavel says:

  Dobrý den, prosím o radu, můj bývalý zaměstnavatel mě dostal neprávem do registru dlužníků SOLUS (testoval jsem sim kartu, jejíž náklady měl zaměstnavatel uhradit).Chybu bohužel ani po upozornění nenapravil, a tak jsem se ocitl po dobu jednoho roku jako dlužník v apl.SOLUS.
  Chtěl jsem se zeptat, jaké právní kroky bych měl udělat aby toto jednání mému zaměstnavateli jen tak neprošlo, je to právně napadnutelné? (závazek je již zaplacen, jde mi o to že jsem byl neprávem po dobu jednoho roku veden jako dlužník).
  Díky,
  s pozdravem Pavel Šnobl

 • palo says:

  bol som u lekara mal so priepustku potvrdenie ze plati celi den a popri tom mi kazal zamestnavatel ze 2 hod si musim odrobit mislim si ze priepustka alebo P plati celi den prosim vas ako to vlastne je dakujem

 • Blanka says:

  Dobrý den,
  jela jsem s dcerou na pohotovost s hnisavou ránou na rameni. Jednalo se nejspíš o podebrané akné, nebo štípnutí hmyzem – lékaři nedokázali určit. V nemocnici ránu rozřízli, vyčistili, zalepili a od toho dne jsme po dobu 7 dní jezdili na čištění a převazy. Vzhledem k tomu,že byla nasazena antibiotika, která nezabírala a v ráně se neustále tvořil hnis, byly v průběhu této doby dceři odebrány stěry. Včera jsem se (až po zeptání) dozvěděla, že se jedná o tzv. „ZLATÉHO STAPHYLOCOCCA“ (Staphylococcus aureus MRSA). Na můj dotaz, co to vůbec je, mi bylo sděleno že je to cituji: „Taková naše nemocniční bakterie. Ale jak se tam dostala, to opravdu nevíme“. Prý se jedná o bakterii odolnou téměř vůči všem antibiotikům, nasazovat tedy další, by bylo zcela zbytečné. Do nálezu mi výsledky stěrů vůbec nebyly zapsány, tak jsem si vyžádala laboratorní protokol, abych věděla, s čím se vlastně potýkáme. Z dostupných informací teď už vím, že se jedná o bakterii,která je výhradně v nemocnicích a dostala se do rány nejspíš při lékařském zákroku. A tak se tedy ptám: Mám šanci nemocnici v tomto směru žalovat? Dcera má na rameni ránu cca 2x2cm a cca 1cm hlubokou, kterou není možné zašít, protože by díky této nákaze znovu zhnisala. Jediné, co můžeme, je ránu několikrát denně vyplachovat a zalepovat. Nakolik jsme ohroženi my, jako rodina, vůbec netuším.
  Předem moc děkuji za odpověď.

 • marcela says:

  v roce 2015 se stala nehoda , jela jsem na kole a srazila se sřidičkou , řidička spolupracovala spolicií a s odborníkem dopravy , zjistili že jsem mohla jet po chodníku a spáchala tak přestupek . mně vznikl uraz – těžký zlomenina -posunutá na levé ruce a zlomenina v pánvi , po roce se přestupek promlčel .. na autě vznikla škoda za 20 tisíc pojištovna chce abych zaplatila škodu na automobilu . soudu se chtějí vyhnout . jak mám pokračovat dál .. mám podat žalobu ?? jsem nemajetná , jsem v insolvenci prosím o radu jak postupovat viníka se nepodařilo usvědčit , já jsemzmrzačená apojištovna žádá peníze za škodu ?? děkuji za odpověd

 • Jachanová Broňa says:

  Dobry den, můj přítel je ve vězení. Neoddelal 300 hodin prospěšných prací,soud mu to proměnil na 10 měsíců ve výkonu trestu. Chceme zažádat o alternativní trest teda domácí vězení . Moje matka napíše příslib o poskytnutí bydlení,Ja příslib o poskytnutí finančního zabezpečení a také budu mít z jeho minulého zaměstnání příslib o práci aby byla větší možnost ze mu vyhoví. Chci vás požádat o vzor jak tuto žádost napsat.
  Dál bych vás chtela požádat o novelu trestního zákoníku 2016. Hledala jsem ji na internetu ale vse je z roku 2012 ale nic nového…žádal mě o to pritel ať mi to pošlu do vězení tak bych ráda mela to správné.
  Dekuji za odpověď

 • Anna Bártlová says:

  Dobrý den.
  Před 20-ti lety zdědila má dcera byt po bývalém manželovi.Dceři bylo v té době 10 let.Byt jsme původně nabyli ve společném manželství.Bydlím v tomto bytě a vždy jsem zde měla trvalou adresu.Byt jsme s bývalým manželem(otec dcery)získali od společného zaměstnavatele,a po založení družstva jsem byt odkoupila ve formě měsíčních splátek.S dcerou máme velice dobrý vztah,jen chceme dát písemnou dohodou věci do pořádku i co se týče členství v družstvu,kde je taky uvedena dcera.Chtěla bych poradit,jaké náležitosti taková vzájemná dohoda musí mít.děkuji. Anna.

 • Jiří Gaube says:

  Dobrý den. Mám tento dotaz: Můj soused má v blízkosti mé parcely velkou čističku bazénu. Tato čistička dělá silný hluk, který míří přímo k mému domu. Nemohu proto ani otevírat okno, venku sedět pod přístřeškem. Na mé urgence, aby si dveře od místnosti zavíral, nereaguje. Tímto nemůžeme kvalitně využívat svůj pozemek. Jak mám vůči tomuto problému postupovat? Děkuji za Odpověď. Gaube.

 • Ilka says:

  Dobrý den,měla bych dotaz,jak mám postupovat vůči dlužníkovi.Od loňského r.2015 od května mi dlužník má doplatit peníze za mnou zaplacený zájezd.Jednu splátku zaplatil a zbytek ne,ani po několikerých upomínkách přes mail a sms.Slibuje a oddaluje placení nyní již ani neodpoví a zapírá se,změnil bydliště,ale kde je nyní nevím-neodepisuje,myslím že i č.mobilu změnil.Děkuji za radu

 • Viktorie says:

  Dobrý den, mám následující dotaz:

  V loňském roce se na členské schůzi našeho bytového družstva odsouhlasilo vybudování nového výtahu (dříve dům výtah neměl) v čtyřpatrovém domě, který má celkem 65 bytových jednotek a 5 vchodů. Výtah byl pořízen nákladem cca 1,2 mil. Kč pro jeden vchod. Přitom bylo rozhodnuto, že se výtah bude financovat z tzv. fondu oprav, který se navýší o potřebnou částku na splácení připadající na jednu bytovou jednotku.
  Výtah je téměř rok v provozu a nyní se někteří členové, zejména bydlící v přízemí rozhodli, že se nechtějí podílet na spolufinancování výtahu (nejedná se o provoz a údržbu). Byla svolána nová schůze, kde hlavním bodem jednání byla refundace nákladů odpůrcům financování výtahu. Sešlo se pravděpodobně 33 členů. Nejdříve bylo řečeno, že přítomných je 32, později byl počet změněn na 33 členů. Někteří z těch, kteří požadovali změnu, se ani nedostavili. Přesto byla pro ně pro všechny refundace odsouhlasena v částce 10 000 Kč ročně po dobu 6 let. Není toto v rozporu s právem?
  Při hledání dostupných informací jsem se dočetla, že povinnost podílet se na úhradě nákladů na rekonstrukci a modernizaci bytového domu vyplývá přímo ze zákona pro všechny členy bytových jednotek.
  Které zákony, vyhlášky nebo nařízení tuto problematiku ještě upravují?
  Je v souladu s právem, aby se hlasováním odporovalo zákonu? A je možné, aby se novým hlasováním změnily podmínky financování fondu oprav, které byly nastavené v r. 2015 s ohledem na vybudování výtahů?
  Děkuji za odpověď.

 • Zdenek says:

  Dobrý den,potřeboval bych radu nedávno jsem byl okraden o 10.500kc,a policie mi tvrdí že to že zloděje nikdy nedostanou tak jsem se chtěl zeptat jestli je nějaka právní cesta jak to z něj dostat moc děkuji za radu.

 • Martin says:

  dobrý den, v práci kde sem zaměstnaný 16let mám smlouvu na dobu neurčitou,my řekli že ve výplatní den,že nebyla práce tak že mi pošlou na výplatu mín peněz,nyní přichází s tím že nechtěj za mne odvádět určitou dan ze mzdy tak že mi sníží plat nebo zkrátka budou přiznávat příjem menší aby neodváděli takové peníze.. jak se mužu bránit s tímhle přístupem? případně jak ukončit pracovní poměr ?

 • dádule says:

  Dobrý den,žádala jsem o Vaší radu před několika dny?Stále čekám….

 • mirec says:

  Dobrý den.Jsem v invalidním důchodu 3. stupně.Město chce abych se napojil na tlakovou kanalizaci .Cena zhruba 70000kč.Co mám dělat když na to nemám peníze a žiju sám .díky

 • irena says:

  dobry den chtela jsem se zeptat co mam delat mela jsem oddluzneni ktere melo v breznu skoncit ale bohuzel mi chybi doplatit 70000 tak mne dali do konkursu chci se zeptat jestli to muzu tech 70000 doplatit abych mela konec nebo uz to nejde spravce mam na nic a nechce semnou nic resit a ja se toho konkursu bojim a hlavne budu zacinat od zacatku prisla jsem o praci takze jsem 5 mesicu nemela prijem nastoupila jsem do prace ale bohuzel muj prijem neni tak vysoky takze srazky byly kolem 2000 tisic a to nestacilo dekuji za radu

 • Roman Karas says:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli můžu odhlásit manželku ze svého bytu, který jsem koupil před manželstvím a patří mně?

  Děkuji,

  R. Karas

 • vecerkova says:

  dobri den chtela bych se poradit mam spor s byvalou najemkyni.chce po nas zaplatit za vymalovani a opravu zaluziji i kdyz to pri predani nebylo vymalovany jen zakryta plisen a zaluzie ponicene a tvrdila ze to byly ti prednami,pak nas po oznameni stehovani zacala urazet a pomlouvat uz si sni nevyme rady pomuzete dekuji

 • Petra Vichrova says:

  Dobry den,
  Jsem 4. Roky rozvedená a já a mé dvě dcery zijeme v Nemecku. Pobyrám to od 2.2 co mi byli deti svereny do péče dávku na děti. Mám na ní ze zákona nárok.
  Otec dětí zije v CZ a vychovává tri syny .
  Dnes jsem volala do českérepubliky kvuli tomu co chteji obdrzet o demně za dokumenty aby manžel dostal sociální dávky. Čekáme i na soudní rozhodnutí.
  Bylo mi rečeno , ze chteji vedet kolik beru na deti zde a kdo mi to vyplácí.
  Chtěla bych se zeptat jestly mu budou vypláceny dávky v CZ
  sociální pracovnice mi rekla ze má nárok na dávky z Německa i kdyz tu nikdy nezil a nepracoval.
  Dekuji za odpověď

 • Váňa Petr says:

  Dobrý den.
  Na seznamu nemovitostí jsem dohledal pozemek po rodičích mého dědy a babičky a zjistil jsem,že neproběhlo žádné dědické řízení ze strany mých rodičů i prarodičů.Prosím o radu,jak postupovat v daném případě?Pozemek je pozůstalost ještě po prarodičích mé matky a ta je již rovněž po smrti a při dědickém řízení se o této skutečnosti nevědělo.A je možné odhadnout i přibližné náklady na vyřízení této záležitosti?
  Děkuji za odpověď a zdravím.

 • adela says:

  Dobrý den mela bych dotaz, s přítelem mame zahradu kde jsme chovali kone, rozešli jsme se a momentálne resime co bude. pritel by chtěl pozemek pronajímat na ustájení koni za účelem výdělku ja však ne, protoze chci mit na zahradě klid a tak chce bud pronájem či vyplatit, na zahradě je stavba ze stavebních buněk, to jsem vse hradila ze svého prodeje bytu a odstupného z práce, už nevím jak dále pokračovat a věc resit protoze pul zahrady je psane i na něho avšak jsem neměla moc na výběr už jsem bezradna protoze jsem tam vložila veskere peníze co jsem mela ale v obou případech bych přišla vlastně o vše Děkuji za radu

Přidat dotaz - právní rady