Právní poradna zdarma

Nárok na bezplatnou právní pomoc v konkrétních případech určují příslušné zákony. Kromě těchto zákonných případů, jsou i další možnosti, jak získat bezplatnou právní pomoc. Existuje několik desítek různých občanských a neziskových sdružení, které poskytují bezplatné právní poradenství. Najít právní poradnu zdarma tak není ni složitého. Bohužel ale úroveň kvality právní pomoci, jakou někdy poskytuje právní poradna zdarma, nemusí být úplně nejvyšší.

Právní poradna zdarma a její služby

Právní poradna zdarma se v českém prostředí zpravidla vyskytuje ve dvou typech. Buď se jedná o právní poradny, které jsou provozovány neziskovými sdruženími. Ty jsou kormě obecného právního poradenství schopny zajistit i služby typu vypracování právních dokumentů nebo i zastupování u soudu nebo při jednání s úřady.

Druhým typem právní poradny zdarma pak jsou nejrůznější online právní poradny a diskuzí fóra. Ta mají jednu velkou nevýhodu. Velmi často zde totiž neodpovídají kvalifikovaní právníci a advokáti, ale převážně jsou právní rady poskytovány širší skupinou uživatelů a tak kvalita právních rad není příliš kvalitní

Kvalitní právní pomoc není zadarmo

Tak jako u všeho i u právní pomoci platí, že kvalita není zadarmo. Pokud řešíte nějaký komplikovaný právní spor nebo potřebujete z jiného důvodu pomoc právníka, pak se určitě nevyplatí spoléhat na bezplatné rady a poradny, které je možné najít na internetu.

Taková online právní poradna zdarma vám určitě není schopna poskytnout dostatečně kvalitní právní servis, ani vám většinou nejsou schopni pomoci s vypracováním smlouvy či jiného právního dokumentu.

Dále také platí, že právo není matematika. Při řešení právních sporů a výkladů totiž vždy nemusí platit že 1 + 1 se rovná 2. Právo je podstatně komplikovanější a záleží na mnoha různých okolnostech. Bez detailní znalosti celé vaší kauzy a všech okolností, které mohou mít vliv na projednávaný případ tak je jen stěží možné vyslovit kvalitní a kvalifikovaný právní názor.

Je tak logické, že právník, který věnuje velké množství času vašemu případu, to jen stěží bude dělat zadarmo.

Bezplatná právní poradna zdarma

Je ale mnoho dalších případů, ve kterých je bezplatná právní poradna zdarma více než vyhovující. Existují desítky a stovky nejrůznějších dotazů – na platnost různých smluv, soudní poplatky, promlčecí doby a mnoho dalšího. Základní právní úkony totiž s trochou snahy zvládne asi každý.

V takovém případě tak není nutné vyhledávat pomoc advokáta nebo notáře. Pokud například potřebujete sepsat jen jednoduchou nájemní smlouvu na byt nebo jiný podobný dokument, tak je možné najít na internetu desítky předvyplněných vzorů zdarma. A s vyplněním podobného dokumentu může pomoci i zmiňovaná právní poradna zdarma.

Právní poradna zdarma – doporučení

Pokud hledáte kvalitní právní poradnu zdarma, kde máte jistotu, že za poskytnuté rady nemusíte nic platit a zároveň máte alespoň minimální záruku poskytnutí kvalitní a spolehlivé rady, pak jsme pro vás připravili seznam několika vybraných právních poraden, které je možné najít na českém internetu, které nabízejí bezplatnou právní pomoc a právní rady zadarmo:

Právní poradna zdarma – exekuce

Pokud máte problémy s dluhy, hrozí vám exekuce na plat, na bankovní účet, nebo máte nějaké jiné problémy a starosti s exekucí, tak se můžete obrátit na tuto právní poradnu zdarma: Poradna exekuce. Kromě obecných informací o tom jaká jsou pravidla pro srážky ze mzdy, exekuci na bankovní účet apod. zde najdete i možnost pokládat své dotazy prostřednictvím online poradny.

Právní poradna zdarma – osobní bankrot

Další právní poradna zdarma nabízí své služby v oblasti oddlužení. Možnost osobního bankrotu podle insolvenčního zákona jednou z možností, jak se mohou lidé s velkými dluhy vypořádat se svými závazky. Na tomto webu najdete mnoho užitečných informací na téma osobní bankrot a dluhy – více informací Poradna při finanční tísni.

Právní poradna – Jak na dluhy

Další možnost pro ty kdo hledají pomoc s dluhy, exekucemi nebo dalšími podobnými problémy nabízí bezplatná online poradna Jak na dluhy. V online diskuzím fóru můžete pokládat své dotazy na různé právní dluhy, které se týkají dědictví, dluhů, pohledávek nebo i rozvodů či výživného.

Poradna Pomoc s dluhy

Další z možností kde je možné najít pomoc při řešení právních problémů nebo i dalších záležitostí je bezplatná online poradna dluhy. I v této online poradně najdete možnost bezplatně a online pokládat své dotazy a zjistit všechny informace, které by vás zajímali.

1 758 comments

  1. Prosi mam takovito dotaz.V lonskem roce jsem uzavrel smlouvu o dodávce el.energi posleze mi stavajici navrhl nove podmínky tudíž jsem na jeho zadost odstoupil od te nove smlouvy to se delo v mesici zari.Novy dodavatel podle smlouvy mel dodavat energi od 1.1.2016.Ted k věci od puli února letošního roku mne uhani o smluvni pokutu za zmareni dodavky enerigi.Ovsem sam uvadi ve smluvních podmínkách,ze muze sam dat vypoved při poruseni smluvních podmínek dále pak uvadi o vzajemne komunikaci.Ta se projevuje cca po 3.mesicich.Po mich cetnych dotazech stále trva na tom,ze stavajici dodavatel jim pouze oznami tuto zmenu a nebyla dana v terminu radna vypoved.Ja se ale domnivam,ye při odstoupen se tato smlouva automaticky zrusi.Predem dekuji za odpověď s pozdravem A.SCHMUCK

  2. na této stránce se evidentně rady nikdo nedočká…jenom se zde lidé zdržují sdělením svého problému a odpověď-NIC

  3. Dobrý den,
    prosím o radu pro dceru.V létě jí vyhořel domek a přes zimu to potřebovala dostat pod střechu.protože byla bezradná,nabídli se jí příbuzní,byla ráda,že to vyřešila.
    Ale využili toho a všechny práce předražili až o sto procent.Chtěly jsme s dcerou vidět orig.faktury což nám odmítli ukázat.Předložili nám jen jejich přefakturované na kterých je předražená práce i materiál.Jen kaplička na elektriku na kterou si dodala i cihly stála 15 000 Kč.Objednali i vazníky na střechu,které zaplatila. Jakou částku má zaplatit jí poslali emailem.Když jsme si přišly pro faktury,tak cena na faktuře byla o 4000 Kč méně.Protože jsme se nedohodli za čtrnáct dní přijeli s jinou fakturou,která byla o několik tisíc víc a faktura kterou jsme viděly se ztratila.Vazníky platila již v listopadu přes účet a novou přinesli v únoru.
    Na žádné faktuře se nedá poznat za co platí.
    Spolupráci ukončila,protože využili její neznalosti ve stavebních prací a bezradnosti ve svůj prospěch.
    Mockrát děkuji za radu.

  4. jak zajistit aby nebyl jeden z manželů po úmrtí druhého vystěhován
    dědici z rodiného domku

  5. dobrý den.nastěhovala jsem se s rodinou do rodinného domku jehož majitelka byla zadlužena.neviděla jsem v tom problém když mě ujistila že jde do insolvence.bydlíme zde již přes rok.řádně hradíme smluvní nájemné.před dvěma dny mi majitelka domu zavolala že přijde realitní agentka pořídit fotodokumentaci k prodeji domu.jsem v šoku.podívala jsem se do katastru nemovitosti a zjistila že na dům byl vystaven soudem exekuční příkaz k prodeji.též mě zarazilo že hned pod exekučním příkazem byla jako další a ještě další /čili 2x/ věřitel uvedena opět majitelka nemovitosti.jsem zmatená a nevím prakticky co z toho vyplývá a jak se případně bránit třeba vystěhování nebo aby nás exekuce ekonomicky nezasáhla postihem našich věcí.za rok pronájmu jsme též nemovitost zvelebovali a investovali do domu o čemž mám svědectví sousedů a fotodokumentaci/nebyly zde ani omítky/.v hlavičce smlouvy o pronájmu domu je uvedeno:”dle §663 a násl.zákona č40/1964 Sb.,občanského zákoníku.”pod bodem trvání nájmu:”tato smlouva se uzavírá na dobu neurčitou.pokud nájemce nejpozději 30 dní před ukončením zájmu o tento nájem prokazatelně písemně neoznámí pronajímateli že nemá zájem předmět pronájmu dále využívat je smluvní vztah stále v platnosti.”pro výpověď z pronájmu si majitelka eventualitu nenechala.chci se zeptat zda naše nájemní smlouva bude brána v potaz a pronájem domu bude i nadále platný?mohu se též bránit zásahu do soukromí-fotografování mé domácnosti?děkuji předem za odpověď.Jana

  6. Dobrý den, mám takový problém…můj bývalý manžel je rok v insolvenci a od ledna 2016 je bez práce a na neschopence. Za unor mi ještě nedošlo výživné na děti. Jak můžu vymáhat výživné? Děkuji za pomoc Jana

  7. Dobrý den, prosím o radu. Loni jsem se rozvedla, s exmanželem jsme měli hypotéku, kterou si převedl na sebe do jiné banky. Byly jsme u právničky, sepsali jsme vypořádání majetku, ta mu dala návrh na katastr na výmaz mého jména, už loni v květnu. Ale stále jsem uvedená jako majitel baráku. Sice nechápu, jak to, že to té nové bance nevadí, ale nehrozí mi něco, kdyby třeba přestal platit? Nepůjde ta banka po mě jako po druhém majiteli?
    Děkuji za radu
    Kučerová

    1. Dobrý den,

      chtěla bych se zeptat, nyní s přítelem bereme oba dva na sebe hypotéku(pozemek+dům) v řádu cca 3 000 000 Kč. Jelikož nejsme manželé, chci se zeptat, zda pozemek a dům může být psaný na oba dva(nebo je to tak lepší udělat) a pokud by náhodou došlo během splácení(30let) k rozchodu, jak by se řešilo vypořádání hypotéky a rozdělení majetku. Je potřeba sepsat dopředu něco u právníka ohledně možného vypořádání(hypotéky i majetku), nebo by to bylo automatické jako u manželů. Prosím o radu, jak to nejlépe vyřešit, aby poté třeba ani jeden z nás na to nedoplatil zle.

      Moc děkuji za odpověď

      Lucie

  8. Dobrý den, prosím o Vaši radu. Žiji ve společné domácnosti s přítelem 2,5 roku.Plánujeme se do budoucna vzít. Přítel pro nás koupil byt, který jsem vyhlédla a já do něj přinesla zařízení z prvního manželství. Nechala jsem za své finance zrekonstruovat koupelnu. Dále se podílíme rovným dílem. Já mám dvě děti ve věku 17 a 13 let, přítel jedno dítě 11 let, které ale žije se svou matkou. Nyní přítel sepsal závěť pro případ jeho úmrtí, dojíždí denně daleko do práce…cca 145 km. Do dědictví napsal svou dceru a mě, ale uvádí, že obě dědíme rovným dílem jak dluhy (hypotéka na byt), tak vše, včetně příslušenství. Co prosím Vás spadá to tzv. příslušenství? Chápu to dobře, že do toho zahrnul i vše, co mám z prvního manželství (dětské pokoje, kuchyň, obývací pokoj)? Měla bych se v nejhorším případě dělit o to, co je pouze mé s jeho dcerou? Nebo by měl přímo do závěti napsat vše, co do ní nespadá? Děkuji za Vaši radu. Vasiliaková Michaela

  9. Dobrý den, Dostal jsem z advokátní kanceláře pana Mgr. Marek Nemeth – advokát, předžalobní výzvu k zaplacení částky ve výši 11.174,- Kč. S částkou souhlasím okamžitě jsem zmiňovaný dluh uhradil ale příslušenství mi připadá nepřiměřené. Advokát účtuje dle vyhlášky č. 177/1996SB 2 úkony právní služby á 1.580,- Kč celkem 3.160,- Kč + 2x režijní paušál á300,- Kč tedy celkem 3.760,- Kč + 21% DPH ve výši 790,- Kč. Celkem 4.450,- Kč. Za sepsání této jedné výzvy na jedné stránce A4 mi částka za právní služby připadá značně navýšená. Děkuji za odpověď Oldřich Klement

  10. Dobrý den.Prosim o radu jak na nadřízeného který uráží dělníky cituji (že jsme cvičené opice a ze se nikde jinde neuzivime)Děkuji Jurášková

  11. Dobrý den, mám dotaz,co mám dělat moje přítelkyně začala podnikat a od února 2015 ve stavebnictví a já pro ní začal dělat na dohodu,před tím jsem pracoval u jiné firmy také na dohodu,když přítelkyně začala podnikat vyřizoval jsem všechnu agendu vystavoval faktury za odvedenou práci atd. Pro původní firmu pro kterou jsem předtím dělal jsme dělali nějáké zakázky a vše bylo v pořádku,pak ale nastal problém,já mu totiž údajně podepsal papír který mi teď nechce ukázat jen mi ho oskenoval v tomto znění ,, Já níže podepsaný statutární zástupce /osoba oprávněná jednat jménem dodavatele/zhotovitele prohlašuji: Že při spolupráci ve formě dodávání služeb pro subjekt Název firmy nebudu já ani moji změstnanci ani třetí osoby mnou pověřené ,oslovovat současné ani minulé odběratele firmy ……… s nabídkou mých služeb, za účelem jejich realizace jako osoby samostatně podnikající .Jsem si vědom,že bych tímto jednáním,samotnou realizací a přebráním zákazníka/odběratele,způsobila firmě …… ztrátu a souhlasím v takovém případě s pokutou 50 000,-Kč v případě realizace samotné zakázky s penalizací ve výši ceny této zakázky .Toto prohlášení činím dobrovolně a bez nátlaku s platností k datu jeho podpisu ”

    On teď tvrdí že jsme mu přebrali zákazníka ke kterému nás on sám neposlal a chce po nás po roce práce u toho zákazníka pro kterého jsme dělali celkem 9 zakázek ,pokutu ve výši 980 000,-kč ten zákazník mě oslovil sám a jelikož se ani firma pro kterou jsem před tím dělal nepřihlásila do výběrového řízení pak ten zákazník pořád oslovoval už jen mě.

    A proto se ptám ,protože si jednak myslím že jsem mu tento papír podepsal zaprvé nevědomky a za druhé jsem neměl žádné pravomocné oprávnění za přítelkyni neboli za majitele firmy podepsat něco takového je možné aby to po nás požadoval ? a jak postupovat ? do teď nám ta firma dluží peníze za odvedenou práci a samozřejmě nám je zaplatit nechce ba naopak chce po nás tohle! Prosím tedy o radu .
    Děkuji Josef

  12. Dobrý den, chci se zeptat, byl jsem odsouzen za přečin dle § 274 odst 1,odst.2 písm,a) k peněžitému trestu (zaplaceno) a trestu zákazu řízení motorových vozidel na dobu 2 let. Následně podmíněčně upuštěno od zákazu řízení na zkušební dobu 20 měsíců. Ke dni 5.3.2016 uplyne zkušební lhůta. Bude výpis z rejstříku od tohoto data čistý nebo budu muset požádat o zahlazení.
    Děkuji,Radek

  13. dobrý den, jen krátký dotaz: Bývalý zaměstnavatel mi napsal do zápočtového listu že je na mne vedeno několik exekucí, je to normální? nebo je to protiprávní? díky Vobořil.

  14. Dobrý den.pracuji nejmenovane chráněné dílne nemam podepsanou hmotnou zodpovednost.
    prodavala jsem na trhach mýdla ty se poskodily převozem a vedouci chce po mne zaplatit ty poskozene mydla. Mýdla jsem vubec neviděla ty poskozene . Ma na to pravo abych zaplatila takovou častku?Děkuji

  15. Dobrý den, pracuji v jedné nejmenované firmě, zaměstnavatel odmíta zakoupit nebo třeba jen z poloviny proplatit pracovní oděv a tím mám na mysli hlavně pracovní obuv, která je pro práci ve firmě nezbytnou součásti. Hygiena si na to potrpí aby zaměstnanci měli ochrannou obuv, když ji nemáme, dostaneme pokutu kterou musíme sami zaplatit. Prosím o radu jak zaměstnavatele donutit aby zaměstnancům obuv a oběv pořídil. Děkuji Denisa

  16. Dobrý den -můj manžel podepsal realitní společnosti vlastní směnku bez protestu na 10 000kč. Na směnce není uvedeno datum splatnosti směnky (pouze datum vystavení směnky) a dále ve směnce je uvedeno místo placení Komerční banka Brno a číslo účtu. Je tato směnka platná ? Děkuji Vám za odpověd.Štěpánka

  17. Dobry den mam takový dotaz ohledně dluhu půjčil jsem si peníze od určíte firmy a všechno bylo v pořádku než jsem se dostal do finančních potíží dane firmě jse okamzite zaslal splatkovy kalendář a ten se mi vratil zpet ze firma nesdílí na adrese ve kterou ma uvedenou ve smlouvě,volal jsem dane osobě se kterou jsem smlouvu podepsal a ta mi řekla že pokud neuhradim castku na jednou tak mi to vrátí a od te doby jsem se snim nespojil a trva to uz rok a castku umyslne navysuje nevím co delat a ani jak ho sehnat podal jsem i trestne oznámení ale nic se neděje.Prosim poraďte co se dá v tomto případe dělat bojim se o rodinu a výhrůžky už také byly zdá se že má i zname na policii.Dekuji za odpověď

  18. syn ma exekuci od p.vrany-prerov.ma korespodnecni adresu jako my.on zde nebydli prijeli nam vse sebrali na drazbu-oblepili.syna zde neninic nam to chteji vzit.jak branit.samozrejme papiry na to nemame-je to stare cca4-8let.co stim.dekuji

  19. Dobrý den,

    prosím o radu ohledně darovací smlouvy.

    Před pár lety, jsem žila s přítelem u rodičů a oni potřebovali zrekonstruovat barák. Vzala jsem si tedy půjčku ( stavební spoření ) 300 000kč a tato částka se použila na rekonstrukci s tím že budu mít 1/4 baráku. Po zrekonstruování po mě vyžadovali darovací listinu oné 1/4 baráku. Byl na mě kladen takový psychický nátlak, že jsem tuto listinu podepsala a chvíli po podepsání se semnou již bývalý přítel rozešel a teď mi zbylo jen splácení a nemám nic. Nevím co teď mám dělat, protože tento výdaj mi chybí v mém rozpočtu na nynější domácnost.

    Jde tato smlouva nějak zrušit nebo aspoň převést zbytek půjčky na bývalého přítele a co se stane v případě, že bych tuto půjčku nemohla dále splácet?

    Děkuji za odpověď
    Eva

  20. Dobrý den, stala se mi následující situace. Vlastním pozemek “A” a tento pozemek je ze tří stran obestavěn sousedy. Z poslední čtvrté strany byl pozemek napojen na místní komunikaci (silnici). Po 15ti letech využívání stavby přišel katastr a z nějaké vyšší moci mezi pozemek A a místní komunikaci napasoval pruh pozemku, který je po celé délce mezi pozemkem a místní komunikací a u nově vzniklého pozemku označil majitele již zemřelého který kdysy dávno vlastnil pozemek “A” (před dalšími 2ma majiteli). Nyní není vlastně přístupová cesta k mému pozemku A a úkony jako napojení plynovodu nebo prodej pozemku je nyní nereálná věc. Tento akt katastrální úřad mě jako majiteli “A” vůbec neoznámil a chová se jako že je to tak v pořádku. Mohu poprosit o radu jak nejlépe postupovat v řešení takovéto situace. Děkuji mnohokrát.

  21. Dobrý den-mám dotaz – může mne můj zaměstnavatel posílat pracovat do Prahy a jinde po čr. V prac.smlouvě mám místo výkonu práce-(obec a organizační jednotka-resp. jinak určené místo) : Ostrava Přívoz a přesná adresa – ulice asměrovačka. Děkuji za radu. S pozdtavem D.K.

    1. Dobrý den,
      jsem ½ vlastníkem bytového domu. Jelikož druhý spoluvlastník nemá čas a možnost se starat o chod domu, domluvili jsme se, že správu budu provádět pouze já.
      Pokud spolumajitel souhlasí,1) mohu si účtovat odměnu za tuto správu? a 2) je výše této odměny nějak zákonem upravena?

      Děkuji za Vaši odpověď.

  22. Dobrý den. Potřeboval bych poradit ve věci pronájmu soukromého bytu. Jsem majitelem soukromého bytu 4+1 v panelovém domě na sídlišti.Už druhým rokem bydlím u přítelkyně a byt jsem pronajal soukromé osobě-cizí státní příslušník s povolením k pobytu. Uvedený nájemník pracuje jako samostatný jednatel firmy, která je uvedena v obchodním rejstříku. Žádá mně,abych provedl změnu nájemce a to na firmu, kde je jako samostatný jednatel. Prosím o odpověď, zda je tato změna smlouvy možná,zda vúbec mohu pronajat firmě byt,který bude obývat samostatný jednatel pověřený společníkem firmy.Děkuji za odpověď Slíva

  23. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je možné napadnout dědictví po 15 letech. Když náš otec zemřel,nechala jsem já i sestra dům po rodičích našemu bratrovi-maminka v něm žije (věcné břemeno ).Bratr nám vyplatil každé 100 000 Kč. Máma se na nás hněvala i kvůli téhle částce,přitom ty peníze měl – i víc. Ale my máme děti, on se neoženil a žije sám. Teď pořád od syna slyším, že jsme to neměly dělat, peníze na pozemek ani byt nemáme pro své děti.Byla jsem tak naivní a hlavně velmi smutná, že mi to nedocházelo.Dům je velký,jeho hodnota je možná 3 mil.+ pozemek + velká zahrada.
    Předem děkuji
    Sklenářová

  24. Dobrý den prosím o Vaší radu.Je mi 67 let a mám 3 syny,kupuji si vlastní byt a tento byt bych chtěl v případě mého úmrtí aby ho dostala má vnučka můžete mi poradit jak nejlépe to vyřešit.Děkuji za Vaší radu. Oldřich Kobr

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..