Právní pomoc

Kdo má nárok na bezplatnou právní pomoc a v jakých případech je o ni možné žádat? Bezplatná právní pomoc patří mezi jednu ze základních povinností státu. Bezplatná právní pomoc je určena pro ty, kdo si nemohou právní pomoc obstarat sami, a to z mnoha různých důvodů.

Nárok na bezplatnou právní pomoc také vyplývá z mnoha různých mezinárodních smluv, mezi které patří především základní listina práv a svobod, kterou se česká republika zavázala dodržovat a prosazovat. V tomto dokumentu je mimo jiné zakotveno i právo obviněného na bezplatnou právní pomoc.

Bezplatná právní pomoc v soudním řízení

Nárok na bezplatnou právní pomoc je zakotven v občanském soudním řádu (konkrétně se jedná o zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád). Tento zákon přiznává každému účastníkovi soudního řízení právo, aby ho před soudem zastupoval právní zástupce (právník, advokát).

Tento zákon současně určuje, že pokud účastník soudního řízení požádá soud, může mu být přiznán nárok na bezplatnou právní pomoc a může mu být přidělen právník zdarma. Podmínkou bezplatné právní pomoci je to, že existují prokazatelné důvody pro osvobození od soudních poplatků

Bezplatná právní pomoc v trestním řízení

Dalším důvodem, proč může být přiznána bezplatná právní, pomoc jsou taková soudní řízení, kde je vyžadováno, aby byl účastník soudního řízení zastupován obhájcem (nebo jiným právním zástupcem). Zde se jedná především o trestně právní případy, kdy zákon definuje případy takzvané nutné obhajoby – případy ve kterých musí mít obviněný ustanoveného obhájce. Pokud si jej nemůže dovolit, soud mu přidělí právníka zdarma (advokát ex offo).

Nárok na bezplatnou právní pomoc je v případě trestního řízení upraven trestním řádem. Ten především v paragrafu § 36 a § 36a stanovuje přesně definované případy, kdy musí být obviněný před soudem zastupován právním zástupcem. Pokud si obviněný nezvolí svého právního zástupce (bez ohledu na to jestli je to z důvodu nemajetnosti nebo z jiného důvodu), pak mu je přidělen právník zdarma, který jej následně zastupuje v trestním řízení.

Bezplatná právní pomoc v EU

Zákony pamatují i na případy, kdy se jedná o právní spor, který se odehrává v rámci území EU. Nárok na bezplatnou právní pomoc v tomto případě upravuje zákon o zajištění právní pomoci v přeshraničních sporech. Jedná se především o soudní řízení v jiném státě EU, kterého se účastní fyzická osoba (běžný občan), který má bydliště v jiném státě EU, než ve kterém probíhá soudní jednání.

Pokud by se takový spor vedl u českého soudu, pak by cizinec z jiného státu EU žádal právě u českého soudu o poskytnutí bezplatné právní pomoci. Pokud by naopak český občan potřeboval poskytnout bezplatnou právní pomoc v zahraničí, obrací se také na soud v místě, kde probíhá soudní jednání.

Advokátní komora a bezplatná právní pomoc

Povinnost poskytovat bezplatnou právní pomoc také mají všichni advokáti sdružení v advokátní komoře. Zákon o advokacii (konkrétně zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii). Tento zákon určuje povinnost poskytovat v určitých případech bezplatnou právní pomoc.

V tomto případě je navíc možné požádat o poskytnutí bezplatné právní pomoci ještě před zahájením samotného soudního jednání. V předchozích případech je nutné o poskytnuté bezplatné právní pomoci žádat příslušný soud po zahájení soudního jednání. V tomto případě je ale možná obracet se na advokátní komoru ještě před tím, než je soudní jednání zahájeno.

Nárok na bezplatnou právní pomoc od advokátní komory ale vzniká pouze tehdy, pokud se nejedná o výše uvedené případy a dále pokud se dotyčný nejprve pokusil zajistit si právní pomoc sám. Pokud žadatel doloží odmítnutí právní pomoci od dvou různých advokátů a současně doloží své majetkové poměry a svoje příjmy. Advokátní komora posoudí jeho žádost, a pokud bude shledána oprávněnou, bude určen některý z advokátů, který je následně povinen poskytnout bezplatnou právní pomoc (nebo za sníženou odměnu).

Jiné možnosti jak získat bezplatnou právní pomoc

Kromě výše uvedených případů, kdy je bezplatná právní pomoc poskytována na základě některého ze zákonných předpisů, existují i další možnosti. Bezplatné právní poradenství nebo právní pomoc je poskytována celou řadou nejrůznějších subjektů

Jedná se o různé neziskové organizace, občanská sdružení a další subjekty, které vedle dalších obecně prospěšných aktivit zajišťují i bezplatné právní poradenství

589 comments

 1. Dobrý den,
  Chtěla jsem se zeptat svému ex příteli jsem podepsala smlouvu na 47 tis,ale smlouva nebyla jinak než mezi náma ověřená chci se zeptat zda mi může nějak uškodit protože mi dluží také peníze ale bohužel jsem mu důvěřovala takže to nemám jakkoliv prokazatelne. Děkují předem za odpověď. S pozdravem Nikola H.

 2. Dobry den v duchodu od 8.11.2017 V2018.08.20 UR prace oznamil o evidence ako zamestnanec.nerozumim tomu.Děkuji

 3. Dobrý den,mám dotaz, pracuji ve firmě 1 rok a firma dala výpověd 31.8.2018 na mém pracovišti ,ale nabídla mi v téže firmě na jiném pracovišti práci.Mám nárok na odstupné, když nechci tuto práci jinde vzít,i když jsem mněla ve smlouvě jen místo určené v té první práci.Děkuji Adamcová

 4. 17.6.2018
  Dobrý den, měla bych prosbu, od 13.1.2018 jsem ve starobním důchodu.
  V letech 1976-1977 jsem pracovala v podniku Norma Frýdlantské smaltovny ve Frýdlantu nad Ostravicí, jako dělnice, odkud jsem odešla na mateřskou dovolenou. Nemohu nikde dohledat tento záznam, neboť firma byla dávno zrušena (1997).
  Prosím proto o radu, jak se k této informaci dostat.
  Děkuji za odpověď Přidalová Iva.

 5. 17.6.2018
  Dobrý den, měla bych prosbu, od 13.1.2018 jsem ve starobním důchodu.
  V letech 1976-1977 jsem pracovala v podniku Norma Frýdlantské smaltovny ve Frýdlantu nad Ostravicí, jako dělnice, odkud jsem odešla na mateřskou dovolenou. Nemohu nikde dohledat tento záznam, neboť firma byla dávno zrušena (1997).
  Prosím proto o radu, jak se k této informaci dostat.
  Děkuji za odpověď Přidalová Iva

 6. Dobrý den chtěla bych se zeptat celý měsíc jsem chodila do práce a zamestnavatel mi dal 12 dní absence může to udělat a jak se bránit.Děkuji za odpověď.Jarůšková

 7. Dobrý den, potřebuji poradit ohledně bytu, ve kterém jsem bydlela jako nájemník 1 rok.
  Smlouva byla sjednána na dobu určitou. S tím, že 28.2.2018 byl zánik. Podle zákona, se smlouva automaticky prodlužuje.
  Mám přítele cizince a nájemní smlouvou se prokazuje kdekoli, tak jsem požadovala po paní majitelce dodatek ke smlouvě, kde je jasné, že byt dále obýváme.
  Paní majitelka mi nevyhověla, protože podle zákona se smlouva automaticky prodlužuje.
  V průběhu obývání bytu, došlo k problému s kotlem. Po telefonátu s paní majitelkou jsem měla jasné že to nehodlá řešit. Zavolala jsem tedy opraváře sama, opraváři přijeli až za 2 týdny, takže v bytě byla zima. Nechala jsem odeslat fakturu na paní majitelku. a opraváři mi sdělili, že kotel je alespoň 15 let starý a chtěl by kompletně vyměnit.
  Přišlo vyúčtování za plyn a doplácela jsem 15500,- s tím, že největší spotřeba byla v době kdy se kotel rozbil.
  Rozhodla jsem se tedy, že z bytu odejdeme.
  2. března jsem tedy zavolala paní majitelce, že nechci pokračovat v nájmu.
  paní majitelka mne obrátila na pána z realitky, který přišel, řekl že sežene nájemníky 100% do konce března a že se klidně můžeme odstěhovat. Odstěhovali jsme se.
  Plyn a elektřinu mám v bytě napsanou na sebe, šla jsem tedy na pobočku s tím, že se chci bud odhlásit, nebo snížit na minimum zálohy.
  Seděla jsem tam a volal mi pán z realitní kanceláře s tím, že mi začal vyhrožovat vratnou kaucí, abych to neodhlašovala, co si tím chci jako dokázat a že má matku i otce právníky… neodhlásila jsem to tedy. Zálohy za březen jsem zaplatila.
  Sepsala jsem si tedy sama koncové stavy. Dne 14.3. jsem byla s pánem dohodnutá, že se sejdeme v bytě a předám mu klíče od bytu, aby tam mohl vzít 15.3. zájemce. Nereagoval celý den.
  Napsala jsem tedy paní majitelce, že jsem se s ním měla sejít a že celý den nereaguje, že jí klidně pomohu najít zájemce já. Odpověděla, že mu druhý den zavolá.
  Sedla jsem si k počítači a dala na internet inzerát na byt. Ještě tentýž večer mi volali zájemci a druhý den už jsem to musela smazat, protože jich bylo tolik, že už mě to ani nebavilo. Posílala jsem jim všem číslo na pána z realitní kanceláře.

  Dnes 23.3.2018 jsem měla v bytě s pánem z realitní kanceláře schůzku. Už po otevření skříne elektroměru, jsem věděla, že v bytě někdo užíval elektřinu na mé jméno. Vešli jsme do bytu a bylo tam asi tak 35° C kotel byl zaplí na maximum, také na mé jméno.

  Proto se chci zeptat, má vůbec právo vstoupit do bytu bez mé přítomnosti v době kdy jsem ještě ve 2 měsíční výpovědní lhůtě a užívat na plno energie, které jsou napsané na mě?

  S vratnou kaucí, která činí 12000,- je to tak, že dostanu jen půlku, z důvodu, že nový majitelé se nastěhují až 1. května. Takže mám zaplatit ještě nájemné za duben.
  děkuji předem za odpověď.

 8. dobry den , prosim mam drustevny byt ,nastahovala som kumne priatela a ma trvaly pobyt umna, potom som pocase odkupila ho ale bezpriatela ,keby sa mne ,alebo jemu nieco stalo jeho deti dedia nieco po nom?
  a keby stalo sa mne len musí sa nejak moja dcerka vyrovnat snim?ked bude ona mat trvaly pobyt inde? ma on nieco pomne dědit?

 9. dobry den, nastahoval sa kumne priatel a ma umna trvaly pobyt ,potom som odkupila ho -druzstevny byt, keby sa mne alebo aj jemu nieco stalo, dedia jeho deti ? alebo aj on nieco pomne ?bude musiet moja dcerka , alebo nejak vyrovnat sa s nim?aj ked dcerka bude mat trvaly pobyt inde ?

 10. Dobrý den,je možné napadnout smlouvu o majetkovém vzrovnání manželů po rozvodu a již podepsanou?

 11. Dobry den
  Dobry den,
  Rada bych poradit,zda mam sanci obnovit soud,nebo je uz pozde. V.r 2005 mi zemrela 13 leta dcerka pri dopravvni nehode,kterou zavinil exmanzel pod vlivem alkoholu.Soud ho v tomtez roce odsoudil za neumyslne zabiti k jednomu roku vazby.v dobe,kdy se konal soud jsem byla psychycky na dne a pod vlivem sedativ, a par let navstevovala psychoterapie,i,tudiz jsem nemohla realne reagovat na vyrok soudu,Do dnesni doby nejsem s rozsudkem vyrovnana,a chtela bych obnovit soud pokud existuje ta moznost. Prosim o Vase vyjadreni k memu dotazu,a predem mockrat dekuju
  Marta

 12. Dobry den,mohu vystehovat dceru z baraku kdyz nema ani smlouvu o podnajmu ani trvale bydliste ani darovaci smlouvu?Predem dekuji za odpoved

 13. Dobrý den prosím o radu.Uzavřít darovaci smlouvu s kterou může obdarovaný nakládat až po smrti darce.Pokud by obdarovaný se toho nedožl jde to do dědictvý.Děkuji za radu a dovysvětlení pravního výkladu.

 14. Dobrý den, můj bývali zaměstnavatel tenhle rok bude vyplácet odměnu za rok 2013 a 2014. Jako zaměstnanec do konce roka 2016 mám nárok na odměny i když jsem dala sama výpověd ?
  Děkuji Horváthová

 15. Dobrý den,
  dostala jsem předvolání k rozvodu, ale bohužel budu v tu dobu na operaci. Rozvést se v teto termín chci, ale být tam nemohu, Jak to mám udělat? Termín rozvodu je 31.5.2017
  Děkuji za odpověď, přeji pěkný den Jana

 16. Dobrý den, dostala jsem k 1.7.2017 výpověď pro nadbytečnost a mám nárok na tříměsíční odstupné.
  Firma mi ho chce vylácet po ukončení prac. poměru a to 3 krát měsíční plat, ale ne najednou, ale v 7,8,9 měsíci 2017.
  Je to v pravomoci firmy, takto jednat?
  Dále, také jsem v oddlužení a chci vědět komu odstupné náleží. Mě a nebo insolvenčnímu správci?

  Mnohokrát děkuji za odpověď.
  Grossová

 17. Premesso che con mia moglie vorrei andare in pellegrinaggio a Gerusalemme prima di morire, piu’ che l&#2e17;acc8sso libero mi interesserebbe la soluzione del conflitto e a questo fine considererei auspicabile una sospensione dei pellegrinaggi fino a che quella soluzione non sia in vista.

 18. Dobry den, mam taky problem ze som bratovy robila prenos cisla v orange. Brat mi povedal ze stoho nic nebudem mat, lebo vsetko pojde na jeho adresu. Mal 2 telefony a 2 pausalove karty ktore som nikdy nevidela.. Len problem je ten ze za vsetko musim zaplatit ja .Spravil vyse 1200eur dlzobu a ja nemam zaco ju zaplatit ked som na materkej dovolenke a zijem sama s dietatom.. Na koho sa mam obratit? Da sa to prepisat nanho?? Dakujem

 19. Dobrý den,
  prosila bych o radu. Maminka dala bratrovi pod tlakem dům 5.11.2014 s tím, že má doživotní bydlení. Od té doby se o ni přestali se ženou starat, všechny další prostory uzamkl, s tím, že aby mu její návštěvy neukradli jeho majetek. podotýkám, že k ní chodí jen pan farář a zdravotní sestra. Maminka je sama je jí 87 let. Já bydlím v jiném městě. Bratr maminku hrubě slovně napadá, chová se k ní vulgárně, ale jen když jsou sami. Švagrová se tomu jenom směje. Je možné aby maminka svůj dar vzala zpátky i když nemá důkaz jak se k ní bratr chová. Mně to vždy jen zavolá a já jsem se bratra ptala proč se tak chová tak mi řekl, že žádnou mámu nemá. Dala jim úplně všechno a ještě po ní chtěli peníze za to, že se o ní budou starat. Dnes to vyvrcholilo, maminka mi volala, že na ni řval: Ty svině stará já ti rozbiju držku, jestli nenecháš věci jak já tu dám. Zapomněla odklopit víko u sudu z vodou.
  Nevím si rady, mám strach o maminku a sama trpím depresemi.
  Je nějaká možnost co dělat? Je možnost vzít dar zpátky?
  Děkuji za odpověď Václavíková

 20. Dobrý den, manžel pije, odmítl i v léčebně léčbu a podepsal revers, dělá dluhy, nespí doma a nestará se o naše dítě ani celkově o rodinu, přestal pracovat v naší firmě, ty veliké dluhy, co si dělá mě děsí, co mám udělat, abych to zkrotila a dluhy se nevztahovaly na mě ? Jen podat žádost o rozvod nestačí a jak se vlastně žaloba na rozvod podává,kolik mám zaplatit za nějaký kolek prý? Děkuji vám za informace Pikolová

 21. Dobrý den,mám velikou prosbu o radu.Již delší dobu nežiji ve společné domácnosti s manželem z důvodu jeho nevěry a psychického vyrovnání s tímto stavem.Jsem v i.d. 2 st.a nezvládám nijak svoji finanční situaci.Chtěla jsem po manželovi pomoc,ale odmítl.Prý pokud mu to nařídí nějaký úřad,tak snad.Proto prosím o pomoc s touto situací,děkuji Pohanková.

 22. Dobrý den,
  prosím o radu pro moji maminku, která pomalu propadá zoufalství…
  Maminka, důchodkyně, zadala řemeslníkovi rekonstrukci koupelny. Pouze ústní dohoda. On od ní předem vybral zálohu okolo 50tis. Kč- nedal jí příjmový doklad, dal jí jen “rozpočet” a fakturu na zálohu, kterou mu zaplatila. Nic mu nepodpisovala, ani on jí, není smlouva ani odevzdávací protokol, ani maminkou odsouhlasená cenová nabídka. Na okamžik odevzdání peněz nejsou svědci. Obě vystavené faktury ztratila.

  Koupelnu řemeslník zfušoval- některé obkladačky jsou rozbité, obklad křivě nalepený, dal jí jinačí sprchový kout, sprchovou sadu a zrcadlo než které chtěla, obklad je jiný, než si vybrala (vypadá to, že jí da dal zbytky z jné zakázky- obkladačky jsou na mnoha místech otlučené)+ zničil ještě v bytě i jiné věci: proboural se do chodby (ale to opravil- ovšem nevymaloval, takže na zdi má betonový flek), rozbil obklad v kychyni, dlažbu v chodbě, pořezal dvě dřevěné stoličky atd.

  Řemeslník vystavil další fakturu na necelých 50tis. Kč. Maminka mu odmítla doplatit další peníze, vysvětlila mu všechny svoje stížnosti a nespokojenost- v podstatě, kdyby měla peníze, nechá to celé předělat nanovo. On na to zareagoval tak, že začal pomocí nějaké vymahačské firmy vymáhat celou původní částku (poníženou o dva tisíce korun)- zapřel jí tedy to, co už mu dala. Ta firma psychicky tlačí na maminku pomocí obyčejně poslaných dospisů a telefonátů. Momentálně jí řekli, že už žádá jen ten doplatek (tedy těch druhých 50tis.)

  – Je možné odstoupit od smlouvy z důvodu, že dílo není podle dohody a není dokončené (je to už asi 3 měsíce, co se viděli naposled) a žádat vrácení peněz?
  – Jak ho donutit přiznat peníze, které mu matka zaplatila- například požádat uvedenou vymahačskou společnost o podklad jejich vymáhání?
  – Jak žádat náhradu uvedených škod, kterou jí způsobil svou činností?

  Předem mockrát děkuji za Váš čas a odpověď.

 23. Dobrý den mám dotaz dostala jsem od nerjakeho advokata navrh na zahajeni vymahani vuči mne jako osobe stím že ja pry dlužim společnosti T Mobile dlužnou častku ktero vymahaji v te smlouve ktero sem si nechala zaslat od T mobile kde jsem pryšla na nerovnalosti jednak že nejsem češka ale polka což jsem dokazala i dokladem totožnosti dale čislo meho prukazu take nesouhlasi . platnost nesouhlasi tu jsem takke prokazala ale rč souhlasi to si muže dnes kdo koli zjistit adresa souhlasi tu si muže kdo koli vyhledat v databazi v evidenci dale ja si nejsem vědoma toho nže bych nějakou smlouvu uzavřela dale nasledne po nekolika telefonatu jsem zaslala žadost na T mobile o pro šetrení ta mi nasledně odpovedela že mam podat trestni oznameni to jsem u dělala a na to mi tedy Advokatni kancelař mgr vHeřmankova i po oznameni že jsem to dala na policii kdy tedy začalo vyšetřovani pomne chteji a bych dluh platila mužete mi prosim poradit proč bych mela platit neco co jsem prokazala že neni moje a navic tato smlouva ani nemela vzniknout tudiž nechapu jak mi Advokatka mohla řict že když to nebudu platit i po tecto krocich jak mi muže dluch narustat preci by to mely na dobu vyšetřovani pozastatvit Předem děkuji za odpověd

 24. Dobrý den mám takový dotaz s byvalim máme hypotéku jenže jsem v insolvenci a mám platit i jeho hypotéku. S byvalim jsem se dohodla že to bude platit on a beztak mě to napočítali. Tet jsem na md a zvisili mi na insolvenci splátky na 6000 které nejsem schopná splácet a nemůžu si dovolit ukončit insolvenci. Šlo by prosím Vás sepsat nějaký papír o tom že bývalí prebyra veškerou platbu s hypotéky na sebe aby mě to vymazali s insolvence a splácela jen svoje závazky?. Výmaz nám hypotéka nechce schválit. Dekuji

  1. Dobry den s manželem se rozvadime chci se zeptat mame auto a auto je napsane na manžela a ja platim pojišteni kdo ma pravo na auto děkuji za odpoved

 25. Dobrý den,mám prosbu,jsem třetím rokek rozvedená,majetkově jsme se s ex.vypořádali tak,že já nebudu požadovat nic za podmínky,že mě ex.nechá vymazat ze spoludlužnictví na hypotéce,ve které figuruji jako manželka dlužníka.Exmanžel souhlasil,jenže v bance neuspěl,protože má nízkou bonifikaci.Tohle řešil ještě v době rozvodu,neboť jsme chtěli být při rozvodu i zároveň majetkově vyrovnáni.Hypotéka je na dům v jeho vlastnictví a zastavěn bankou.Mám dotaz,když zajdem do banky a předložíme rozvodový papír,je banka povinna nám vyhovět?Nevím zda mám vyhledat právníka a jít do banky rovnou i s ním,nevím na co mám nárok a nechci vypadat v bance bezradně.Prosím o radu,jsem už z toho zoufalá,mám neustálý strach,že se ex něco přihodí a já budu splácet 1400000kč,pro nic za nic.Děkuji za odpověď,s přáním pěkných dní Baronová.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..