Potřebujete získat právní rady, nebo si nemůžete dovolit zaplatit advokáta a hodil by se vám právník zdarma? Pak vám nabízíme pomoc, bezplatná právní poradna zdarma a online.

Reklama
Facebook Pravník zdarma
Spolupracujeme
  • Potřebuji peníze

    Potřebujete získat peníze? Hledáte nejvýhodnější půjčky nebo úvěry? Poradíme vám jak získat peníze rychle, levně a bez registru nebo bez ručitele!

  • Sociální dávky

    Jste v těžké životní situaci a nevíte o jaké sociální dávky si požádat a na co máte nárok? Jak se vyhnout existenčním potížím a na co máte nárok podle zákona od státu?

  • Nezabavitelná částka

    Jaká je nezabavitelná částka a životní minimum v případě exekuce na plat nebo na bankovní účet? Jak na dluhy v manželství nebo po rozvodu?

  • Půjčka 20000

    Levná a ověřená půjčka 2000 Kč pro všechny zájemce. Snadný způsob jak získat peníze bez registru a bez poplatků předem.

K otázce délky promlčecí doby podle obchodního zákoníku

Se vzrůstajícím právním vědomím, opouštěním zásady materiální pravdy v občanském soudním řízení jakož i rostoucí odpovědností advokátů za poskytované služby se stále důležitějším právním institutem obrany dlužníka proti věřiteli stává uplatnění námitky promlčení.

Promlčení je jeden z právních následků marného uplynutí doby přičemž právní následky promlčení nastávají za předpokladu, že uplynul zákonem vymezený čas, aniž věřitel své právo předepsaným způsobem uplatnil.

Pokud jde o délku promlčecí doby, vychází dosavadní právní literatura z právního názoru, že obchodní zákoník upravuje institut promlčení komplexně, tzn. že není možné použití zvláštní délky promlčecí doby podle občanského zákoníku.

Tento právní názor nepovažuji za věcně správný. Obchodní zákoník stejně jako občanský zákoník stanoví obecnou (pravidelnou) a zvláštní promlčecí dobu.

Obecná promlčecí doba činí podle § 101 ObčZ tři roky, pokud není v dalších ustanoveních (občanského zákoníku) uvedeno jinak.

Obecná promlčecí doba činí podle § 397 ObchZ čtyři roky, nestanoví-li zákon pro jednotlivá práva jinak. Zákonodárce v obchodním zákoníku při odkazech na

ustanovení obchodního zákoníku důsledně používá výrazu „tento zákon“ nebo používá spojení „nestanoví-li tento zákon jinak“.

Při odkazech na jiný právní předpis zákonodárce potom používá bud’ výrazů „zvláštní právní předpis“ nebo výrazu „zákon“ jako formu právního předpisu, na který zákonodárce odkazuje, či ještě obecnějších odkazů, např. „právní předpis“.

Toto důsledné rozlišování odkazů v obchodním zákoníku je rovněž patrné z ust. § 387 až § 408 ObehZ, která upravují promlčení.

Podle § 387 odst. 1 ObchZ se právo promlčí uplynutím promlčecí doby stanovené zákonem, tj. nikoli pouze obchodním zákoníkem.

Podle § 397 ObchZ nestanov~li zákon <tj. nikoli jen obchodní zákoník) pro jednotlivá práva jinak, činí promlčecí doba čtyři roky.

Mám za to, že výše uvedeným výslovným rozlišením odkazů zákonodárce v ust. § 387 ObchZ stanovil obecnou promlčecí dobu na čtyři roky s tím, že zvláštní promlčecí dobu stanoví pro jednotlivá práva zákon, tj. obchodní zákoník, a pokud jiný zákon včetně občanského zákoníku upravuje délku promlčení jiných jednotlivých práv, má přednost tam uvedená zvláštní promlčecí doba.

Mám za to, že se tento výklad rovněž týká délky promlčecí doby práva na náhradu škody, kdy délku promlčecí doby upravuje občanský zákoník, s výjimkou jednotlivých práv na náhradu škody ve smyslu ust. § 399 ObchZ vzniklých na dopravovaných věcech opožděným doručením zásilek vůči zasilateli a vůči dopravci, jakož i celkového zničení nebo ztráty zásilky.

Výše uvedenému nasvědčuje i skutečnost, že zákonodárce pro označení obchodního zákoníku nepoužil jinak obvyklé legislativní zkratky, např. (dále jen „zákon“).

Je nepochybné, že se tento právní názor na délku zvláštní promlčecí doby podle obchodního zákoníku nijak nedotýká zásadně objektivního charakteru počátku běhu promlčecí doby ve smyslu ust. § 391 odst.1 ObchZ, kterým použitím výrazů „nestanoví-li tento zákon něco jiného“ odkazuje zákonodárce jen na obchodní zákoník. Rovněž tak není dotčena limitace délky promlčecí doby podle § 408 odst. 1 ObchZ.

Ze shora uvedených důvodů mám za to, že institut promlčení, zejména počátek promlčecí doby, upravuje obchodní zákoník komplexně s tím, že pokud jde o délku promlčecí doby, lze použít obecnou čtyřletou délku promlčecí doby podle obchodního zákoníku pouze tehdy, když jiný zákon včetně občanského zákoníku nestanoví pro jednotlivá práva jinou zvláštní délku než obchodní zákoník.

Zdroj: JUDr. Luboš Chalupa, www.akchalupa.cz

komentáře 4 to “K otázce délky promlčecí doby podle obchodního zákoníku”

  • Daniel Myškovský says:

    Dobrý den.
    Vztahuje se prosím promlčecí doba i u soudních poplatků?
    A za jakých okolností? Děkuji.

  • Lenka says:

    Dobrý den,měla bych dotaz.
    Před devíti lety jsem si založila účet u E-banky,v současné době banka již neexistuje,historii dokumentů klientely převzala Raiffeisen banka.
    U E-banky jsem měla běžný účet.
    Tehdy jsem měla bankou schválený debet na 10 000,-kč,který jsem také využila.Po nějaké době jsem se dostala do finanční tísně,přičemž jsem se dostala do záporného zůstatku na účtu.
    Netrvalo ale dlouho a dlužnou částku jsem po splátkách celou doplatila.Mezitím jsem se odstěhovala do jiného města,uplynulo pár let a přišlo mi písemně,že dlužím bance pohledávku 2 748,58,-kč s platebním rozkazem,přitom jsem dluh splatila před lety.Zašla jsem se tedy na toto znovu přeptat do E-banky,teď už v jiném městě a bylo mi sděleno,že je dluh opravdu celý splacen.
    Pro jistotu jsem s právníkem poslala odpor proti platebnímu rozkazu,ale žádná odezva nepřišla,až nyní cca po devíti letech a to ve formě exekučního příkazu,k provedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu u peněžitého ústavu,požadují nyní částku 14003,-kč do 30 dní,jinak 17 920,-kč!!!!Jsem nyní na rodičovské,neměla bych ani jak něco platit.Jediné možnosti,které mám je doložit ústřižek od zaplacení,což po tolika letech nemám a zajít do banky-zastupující-Raiffeisen a zkusit požádat o výpis historie účtu a následného vytištění náhradního dokladu.Telefonicky mi bylo sděleno ze soudní podatelny,kam jsem si zavolala,pokud splatím dluh do 30 dnů,bude částka nižší-14003,-kč,jinak se navýší o soudní poplatky-17920,-kč a najednou mi přišla za dva dny exekuce na plat.Můžete mi poradit,co mohu v tuto chvíli dělat a jak se bránit?
    Děkuji za odpověď Lenka

  • Marek says:

    Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak dlouhá je promlčecí doba u daně z příjmu fyzických osob?Děkuji.

  • martin says:

    Dobry den,

    mam dotaz k promlceci dobe.

    V roce 2006 jsem na zaklade smlouvy o obchodnim zastoupeni se spolecnosti OVB Allfinanz a.s. a na zaklade meho zivnostenskeho opravneni uzavrel nekolik smluv (zivotne pojisteni, penzijni pojisteni, apod.) s koncovymi klienty (posledni smlouvu jsem uzavrel 17.8.2006).

    Nicmene tato spoluprace pro mne nebyla vyhodna, a tak jsem v koncem roku 2006 od smlouvy o zastoupeni odstoupil a zivnost prerusil na dva roky (v dane dobe ji neslo zrusit uplne). Od té doby pracuji na HPP.

    V zari mi prisla upominka s dluznou castkou cca. 3500 Kc, ktera vznikla tim, ze nekteri z klientu, kteri se mnou uzavreli smlouvu, od smlouvy odstoupili.

    Kdyz jsem zadal o zaslani podkladu, na zaklade kterych dluh vznikl a zminil se o dobe promlceni, zacali se dozadovat nizsi castky, cca. 2 000 Kc.

    Chci se zeptat, zda si muze spolecnost OVB narokovat po dane dobe vraceni provizi nebo uz je to promlcane.

    Dekuji za odpoved.

    Stejny problem maji desitky dalsich lidi v republice – nektere jejich nazory jsou k dispozici zde http://cs-cz.facebook.com/pages/OVB-a-jej%C3%AD-nekal%C3%A9-praktiky-Pozor/126932520709428

    Dekuji za radu.

    Martin

Přidat dotaz - právní rady