Kdo má nárok na bezplatnou právní pomoc a v jakých případech je o ni možné žádat? Bezplatná právní pomoc patří mezi jednu ze základních povinností státu. Bezplatná právní pomoc je určena pro ty, kdo si nemohou právní pomoc obstarat sami, a to z mnoha různých důvodů.
Nárok na bezplatnou právní pomoc také vyplývá z mnoha různých mezinárodních smluv, mezi které patří především základní listina práv a svobod, kterou se česká republika zavázala dodržovat a prosazovat. V tomto dokumentu je mimo jiné zakotveno i právo obviněného na bezplatnou právní pomoc.
Bezplatná právní pomoc v soudním řízení
Nárok na bezplatnou právní pomoc je zakotven v občanském soudním řádu (konkrétně se jedná o zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád). Tento zákon přiznává každému účastníkovi soudního řízení právo, aby ho před soudem zastupoval právní zástupce (právník, advokát).
Tento zákon současně určuje, že pokud účastník soudního řízení požádá soud, může mu být přiznán nárok na bezplatnou právní pomoc a může mu být přidělen právník zdarma. Podmínkou bezplatné právní pomoci je to, že existují prokazatelné důvody pro osvobození od soudních poplatků
Bezplatná právní pomoc v trestním řízení
Dalším důvodem, proč může být přiznána bezplatná právní, pomoc jsou taková soudní řízení, kde je vyžadováno, aby byl účastník soudního řízení zastupován obhájcem (nebo jiným právním zástupcem). Zde se jedná především o trestně právní případy, kdy zákon definuje případy takzvané nutné obhajoby – případy ve kterých musí mít obviněný ustanoveného obhájce. Pokud si jej nemůže dovolit, soud mu přidělí právníka zdarma (advokát ex offo).
Nárok na bezplatnou právní pomoc je v případě trestního řízení upraven trestním řádem. Ten především v paragrafu § 36 a § 36a stanovuje přesně definované případy, kdy musí být obviněný před soudem zastupován právním zástupcem. Pokud si obviněný nezvolí svého právního zástupce (bez ohledu na to jestli je to z důvodu nemajetnosti nebo z jiného důvodu), pak mu je přidělen právník zdarma, který jej následně zastupuje v trestním řízení.
Bezplatná právní pomoc v EU
Zákony pamatují i na případy, kdy se jedná o právní spor, který se odehrává v rámci území EU. Nárok na bezplatnou právní pomoc v tomto případě upravuje zákon o zajištění právní pomoci v přeshraničních sporech. Jedná se především o soudní řízení v jiném státě EU, kterého se účastní fyzická osoba (běžný občan), který má bydliště v jiném státě EU, než ve kterém probíhá soudní jednání.
Pokud by se takový spor vedl u českého soudu, pak by cizinec z jiného státu EU žádal právě u českého soudu o poskytnutí bezplatné právní pomoci. Pokud by naopak český občan potřeboval poskytnout bezplatnou právní pomoc v zahraničí, obrací se také na soud v místě, kde probíhá soudní jednání.
Advokátní komora a bezplatná právní pomoc
Povinnost poskytovat bezplatnou právní pomoc také mají všichni advokáti sdružení v advokátní komoře. Zákon o advokacii (konkrétně zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii). Tento zákon určuje povinnost poskytovat v určitých případech bezplatnou právní pomoc.
V tomto případě je navíc možné požádat o poskytnutí bezplatné právní pomoci ještě před zahájením samotného soudního jednání. V předchozích případech je nutné o poskytnuté bezplatné právní pomoci žádat příslušný soud po zahájení soudního jednání. V tomto případě je ale možná obracet se na advokátní komoru ještě před tím, než je soudní jednání zahájeno.
Nárok na bezplatnou právní pomoc od advokátní komory ale vzniká pouze tehdy, pokud se nejedná o výše uvedené případy a dále pokud se dotyčný nejprve pokusil zajistit si právní pomoc sám. Pokud žadatel doloží odmítnutí právní pomoci od dvou různých advokátů a současně doloží své majetkové poměry a svoje příjmy. Advokátní komora posoudí jeho žádost, a pokud bude shledána oprávněnou, bude určen některý z advokátů, který je následně povinen poskytnout bezplatnou právní pomoc (nebo za sníženou odměnu).
Jiné možnosti jak získat bezplatnou právní pomoc
Kromě výše uvedených případů, kdy je bezplatná právní pomoc poskytována na základě některého ze zákonných předpisů, existují i další možnosti. Bezplatné právní poradenství nebo právní pomoc je poskytována celou řadou nejrůznějších subjektů
Jedná se o různé neziskové organizace, občanská sdružení a další subjekty, které vedle dalších obecně prospěšných aktivit zajišťují i bezplatné právní poradenství
Dobrý den,pane doktore(ko),chtěl bych Vás poprosit o radu.Jsem 10let ženatý,nyní už dva roky žiji s manželkou jen dá se říct vedle sebe,máme dvě děti,syn 11 a 9.Intimně spolu už celé dva roky nežijeme,moc spolu nemluvíme,ale nehádáme se.Pro manželku je takové soužití už nesnesitelné,chtěl bych požádat o radu,ale nwm co mam dělat byt co manželka zdědila v době trvání manželství-je psan na manželku.Nemám finanční prostředky na právníka,proto je prosím o radu,může mě manželka vystěhovat z bytu?Manželka chce bydlet s dětmi sama,ale nwm,jak to vyřešit.Do bytu jsme investovali společné peníze i na rekonstrukci majetku baraku kde bydlíme.Byt je ve vlastnictví manželky. Moc děkuji za radu.
Dobrý den, mám jedinou dceru, která má 44 let. Již delší dobu nepracuje, požívá alkoholické nápoje a v současné době tvrdí, že je hodně nemocná,pracovat tudíž ani nemůže. Pravděpodobně z toho pití….Byla asi 5x na protialkoholním léčení, ale vždy na revers z nemocnice odešla. Je vdaná(bydlí s manželem) a já jsem v důchodu. Poslední dobou mě začala přesvědčovat, že mám povinnost ji živit. Rodina se totiž utápí v dluzích. Já si myslím, že je tato povinnost manželova, tedy mého zetě. Oponovala mi, že se tedy rozvede a povinnost spadne na mně. Jsem z toho dost nešťastná a nevím, co se všechno může v budoucnu stát.Moc Vám předem děkuji za odpověď. M. Killingerová
DOBRÝ DEN.JSEM MAJITELKOU BYTU,POTŘEBOVALA BYCH RADU CO SE TÝČE NAJEMNÍKA.NÁJEMNÍ SMLOUVA S NAJEMNÍKEM BYLA ŘÁDNĚ UKONČENA,ALE MÁM PROBLÉM S VRACENÍM JISTINY.V NÁJEMNÍ SMLOUVĚ MÁM,ŽEO PŘEDÁNÍ BYTU A SPEPSÁNÍ PROTOKOLU MÁM VRÁTIT JISTINU DO 10TI DNŮ OD SKONČENÍ NÁJMU V PLNÉ VÝŠI ZA PODMÍNEK ŽE NEBUDE MIT NAJEMCE VŮČI PRONAJÍMATELI ŽÁDNÉ ZÁVAZKY. ALE NAJEMNÍK SI ZMĚNIL DODAVATELE NA PLYNOMER A ELEKTROMER.JA POŽADUJI ABY ABY BYL ELEKTROMER A PLYNOMER ZMENEN NA PŮVODNIHO DOAVATELE.NAJEMNÍK UŽ POSLAL VÝPOVĚD DODAVATELI,ALE SMLOUVU JEŠTĚ NEMA UKONČENOU.OBÁVÁM SE POKUD VRATIM JISTINU TAK TO NEDOTAHNE DO KONCE JA V TETO SITUACI NEMOHU PREVET ELEKTROMER A PLYNOMER SPET NA MĚ POKUD NEMÁ UKONČENOU SMLOUVU.TAKE VÍM ŽE NAJEMCE NEPLATIL 2 MĚSÍCE ZALOHY.DO PŘEDAVACÍHO PROTOKOLU JSEM VŠE ZAPSALA A DALA DODATEK ŽE VEŠKERÉ VÝDAJE TÝKAJÍCÍ SE PŘEVODU NA DODAVATELE PŮVODNÍHO PLATÍ NAJEMNÍK.JETO TAK SPRAVNÉ?MÁM JISTINU VRATIT,NEBO POČKAT AŽ BUDE VŠE ZDARNĚ PŘEVEDENO N APŮVODNÍHO DODAVATELE?NÁJEMNÍK NA MĚ TLAČÍ ABYCH JISTINU VRATILA,ŽE TOHLE NENÍ ŽÁDNÁ POHLEDÁVKA VŮČI MĚ.DĚKUJI ZA ODPOVĚD. KINDLMANOVÁ
Dobrý den,
obracím se na Vás s tímto dotazem :
Pracuji pátým rokem u obchodní společností, která se zabývá prodejem textilního zboží na nezávislý trh. Majitel společnosti má nastaveny obchodní cíle a plnění plánů prodeje z roku 2007, kdy má být každoroční nárůst o 30%, což se již v roce 2011 nepodařilo žádnému z obchodníků po celé ČR splnit a v letošním roce to máme dohnat a navíc o 30% překročit, což v současné ekonomické situaci a stavu nezávislého trhu není možné splnit. Přesto nám majitel vyhrožuje písemnou důtkou a následně výpovědí za neplnění plánu . Domnívám se, že z těchto důvodů to nelze a proto Vás žádám o radu, jak postupovat.
Děkuji, Zvěřina
dobry den,chtela bych se zeptat,jestli se musim odstehovat ,kdyz mesto chce prodat dum bez najemniku?mam tady smlouvu uz deset let na dobu neurcitou,najem platim,smlouvu jsem neporusila ani domovni rad.poslali presne tohle a chtela bych poradit co jim na to mam odepsat,protoze se stehovat nechci a byt jsem si zrekonstrulovala na vlastni naklady!
DOBRÝ DEN.MOHU PODAT ODPOR K EXEKUCI Z ROKU 2000.JE TO DLUH ZA BYT VE KTERÉM JSEM NEBYDLELA OD ROKU 1996.ROZVEDLA JSEM SE A BYT ZŮSTAL MANŽELOVI.UDĚLALA JSEM CHYBU,ŽE JSEM SE NEODHLÁSILA NA ÚŘADĚ,ALE MYSLELA JSEM,ŽE KDYŽ UŽ TAM NENMÁM TRVALÝ POBYT,TAK JE VŠE V POŘÁDKU.NYNÍ CHTĚJÍ MANŽELOVY DLUHY PLATIT PO MNĚ,PROTOŽE PODNIKÁM A ON NEPRACUJE.CO MOHU UDĚLAT,UŽ JSEM ZA NĚJ ZAPLATILA DVA ROKU A OPRAVDU TO PLATIT NECHCI.DĚKUJI ŠÁRKA
Dobrý den pane Doktore,
obracím se na Vás s tímto dotazem: V roce 1984 byl můj dědeček donucen prodat nemovitost za zlomek ceny pod pohrůžkou, že pokud tak neučiní, bude nemovitost vyvlastněna. Je možné toto ještě dnes nějak řešit. Dědeček již bohužel nežije. Jedná se o: Chrudimská 162, 582 63 Ždírec nad Doubravou
Děkuji.
Dobrý den,
můj otec si po rozvodu vzal svoji druhou ženu,ke které se nestěhoval do rodinného domu ,který vlastní.Po 30 letech společného manželství otec zemřel.
Za tu dobu společně s manželkou do domu investovali a dům přebudovali. Společně s bratrem jsme jim v rekonstrukci 16 let,do smrti otce ,pomáhali.Jelikož na hospodářství zůstala sama dalších 30 let,do současnosti,jsme tam jezdili každý týden vypomáhat,tzn. dojíždět k ní 40km.Děictví po otci nebylo žádné.
Tvrdí, že v závěti nám za tuto výpomoc svůj majetek daruje,s tím, že budeme o ni do smrti pečovat.Loni oslavila 90 let,je bezdětná a má synovce a neteře.
Vzhledem k jejímu zhoršujícímu se zdravotnímu stavu,se chci zeptat,jestli v případě její smrti bude platit závěť sepsaná před asi 8 lety nebo nyní změněná? Vzhledem k rokům tam odpracovaným, máme nějaký právní nárok na její majetek? Děkuji za Vaši odpověď a čas.
Dobrý den, v roce 2009 jsem koupil auto na splátky od soukromé osoby se splátkami 5000 Kč v roce 2010 jsem se opozdil se splátkou tudíš mi naskočila pokuta 10.000 Kč + 600 Kč výdaje na cestu. Vten týž rok jsem se domluvil s prodávajícím na snížení splátek na 3000 Kč a prodávající souhlasil. V prosinci 2011 jsem uhradil poslední splátku a v lednu 2012 jsem zaplatil ještě 3000 Kč tudíž jsem je přeplatil. Měl jsem tedy zaplatit 80.000 Kč za vozidlo + 10.000 Kč pokutu za opožděnou splátku a 600 Kč za cestovné. Celkem 90.600 Kč. Já zaplatil 93.600 Kč. Při kontaktu s prodejcem mi zdělil že platit mám do 9.2012 tudiž po mě požaduje dalších 27.000 Kč že jsme tak byly domluvení že mi sníží splátky. Jenže k tomu není žádný doklad a on se ohání nějakou smskou že jsem mu to údajně psal mobilem. Jinak že si pro auto dojede a velký Technický půkaz mi nedá. Jak se mám proti tomuto bránit. Předem moc děkuji za odpověd..
Dobrý den,
před půl rokem jsem se dozvěděl, že můj otec – žil odděleně již od mého útlého dětství – zemřel. Jeho družka a paní notářka uvedli do dědictví, že otec měl pouze dvě děti – syna a dceru – mě nikde neuvedli a ani jsem nebyl nikým kontaktován o tom, že otec zemřel. Při zjišťování věci mi bylo řečeno, že dotaz byl položen příslušné matrice, kdy ani tato neuvedla, že jsem byl synem i já, tedy i úřad tuto skutečnost „zapřel“ a to i přes to, že jsem občanem ČR, s trvalou adresou, i přes toto všechno jsem nebyl nikým obeznámen. Chci se zeptat, zda mám na dědictví tedy nárok. V rodném listě otce zapsaného mám. Děkuji za Váš čas i odpověď
Dobrý den, před rokem a půl jsme hledali menší bydlení,proto jsme se ozvali na inzerát o pronájmu malého bytu.Vcelku našim představám odpovídal,tak jsme sepsali nájemní smlouvu a nastěhovali se.První problém nastal hned při přihlašování k trvalému pobytu,kdy nám paní na úřadu řekla,že naši pronajimatelé jsou pouze členové bytového družstva a nemají byt zanesený v katastru nemovitostí (i když jej od družstva odkoupili), že nám trvalý pobyt nemůže bez svolení družstva napsat.Po dlouhých útrapách jsme svolení družstva dostali,s tím i potvrzení trvalého pobytu,ale byli jsme upozorněni,že trvalý pobyt nemá ten charakter,který by jsme potřebovali.Oba jsme důchodci,do kapsy hluboko,vydali jsme se na obvodní úřad s vyplněnou žádostí o příspěvek na nájem.Zde nastal druhý problém,dozvěděli jsme se že nájemní smlouva s těmito lidmi je neplatná,že na adrese můžeme být jenom v podnájmu,a na příspěvek nemáme nárok.Při našem ohražování,že na nás byl udělán podvod,jsme byli ujišťováni,ať 2-3 měsíce vydržíme,že mají o zapsání do katastru nemovitostí zažádáno,že se v brzké době vše v dobré obrátí.Trvá to již rok a půl.Nyní jsme zjistili,že to není vůbec pravda,že nikde žádnou žádost nemají.Nyní se od 1.1.2012 v domě snížil všem nájemníkům fond oprav o 1200 korun (platili jsme nájem 6000,- + zálohy na služby 1165,- + do fondu oprav 2200,-)Samožřejmě jsme zajásali,že se nám alespoň za tu újmu na příspěvku trochu v platbě uleví,ale ne na dlouho,pronajímatelé tyto peníze žádají,i když žádný dovětek ve smlouvě o tom co platit v případě snížení fondu oprav není (smlouva je mimochodem vlastně navíc neplatná celá).Rádi bychom věděli,zda máme nějakou šanci v případě,kdyby jsme se obrátili na soud pro podvodné jednání s námi a jakou,nebo jaké právní kroky v tom můžeme udělat.
Za odpověď velmi děkuji.
Dobrý de. Během loňského roku proběhlo několik soudích řízení ohledně krádeží v podniku kde jsem pracoval,byl jsem jako jediný obžalován a souzen. Škoda na majetku byla kolem 70000,-kč Po všech šetřeních soud dospěl k závěru,že jsem trestný čin nespáchal,ale přeci jen nějaká škoda vznikla cca-800,-kč a tak vše soud předal přestupkové komisi která má rozhodnout co a nebo jak mě potrestat a nebo nepotrestat za tu škodu i když mi žádný tr.čin prokázán. Náklady tr.řízení za obhalobu mě přišly zhruba na 20000,-kč moje advokátka stále neví zda mám nárok na vrácení těchto nákladů,proto bych vás chtěl touto cestou poprosit o radu. Děkuji. Makový Jan.
Dobrý den,
bydlíme v městském bytě, obtěžuje nás deratizér, jelikož ho nepotřebujeme , domáhá se vpuštění a říká nám , že nám vezmou byt i když jsme ho potřebovali jen jednou když jsem se nastěhovala. Já myslim, že městská čast na to nemá právo, že se to nepíše ani do smlouvy takové věci.Bydlíme v bytě a stavíme zatím dům. Nás to obtěžuje a nechceme míd doma ty jeho smrady, když to teď nepotřebujeme.
Co se s tím dá dělat ?
děkuji
Potřebovala bych odpověď do pondělí, nebo číslo kam mohu volat abych to mohla vyřešit.
Čecháková
Dobrý den měla bych na vás dotaz,za trvání mého manželství,si manžel půjčil u banky 100 000,bez mého vědomí,pak zůstal bez práce a dluhy nesplácel tudíž byl dluh podstoupen exekuční firmě,jelikož se neměl k tomu aby něco řešil,šla jsem na „exekutory“ já tam jsem mu domluvila splátkový kalendář.Teď jsme před rozvodem a já jsem s dětma odešla k mým rodičů,děti 1rok a 3roky,kde jsme se trvale přihlásili k pobytu.
Pokud můj manžel nebude dluhy splácet,mám za ně zodpovědnost,potažmu když nebudu splácet já,bude někdo vymáhat dluhy po mých rodičích,či jim zabaví jejich majetek,když u nich mám trvalé bydliště? Děkuji moc za odpověď,nerada bych aby to rodiče nějak odnesli,popřípadě jak se můžu bránit Moc děkuji
Dobrý den,jsem už bezradná a potřebuji poradit.
Manžel má z minulosti plno dluhů.Trvalý pobyt má na Městském úřadě,ale zjistila jsem,ža za mímy zády chodily jeho úřední dopisy i sem.Nyní má přijít exekutor i na mou adresu,ale manžel tu nemá žádné movité a ni nemovité věci a za dobu manželství jsme si nepořídili vůbec nic.( Máme i řádně sepsanou předmanželskou smlovu ).Nenosí ani žádné peníze a pocelý svůj život jenom lže.Jsem z toho už unavená a ráda bych se chtěla rozvést,ale bojím se,že ze s vého invalidního důchodu,se 2.dětmi,budu ještě živit jeho !
Předem Vám děkuji za radu.
Dobrý den,
známý mi dluží peníze za směnku 66632,- „bez protestu“splatnou do 30.9.2011, nabídl jsem mu i splátky,ale on stále,říká,že se sejdeme,že to zaplatí,ale přitom domluvené schůzky ruší a nebere telefon.Na sebe nemá nic psaného,firmu má psanou na syna.Myslím,že má na sebe devět exekucí a bydliště bůh ví kde.Prosím,poraďte jak mám postupovat a kolik mě to bude stát.
Předem děkuji Tichota
Dobrý den,prosím o radu.Od loňského roku jsem do dnešního dne byla v neschopnosti po pracovním úrazu.Dnešní den mi byla předložena výpověď za zdravotních důvodů,s čím vlastně i souhlasím,protože můj zdr.stav neodpovídá tomu abych vykonávala práci v masně,což potvrdili i odborní lékaři.Můj obvodní lékař mi předložil ukončení neschopenky s odůvodněním,že marodím dlouho a rehabilitaci lze provádět i při prac.procesu.Nedovedu si zcela dobře představit jak po pr.úrazu blokace páteře s následkem bolestivého pohybu budu plně funkční.Nicméně jsem ukončení PN předala zaměstnavateli.Po dohodě mi bude vyplaceno 5 měs.odstupné.Ale 3.2 2012 jdu na operaci karpů pravé ruky.Jak postupovat?Přihlásit se na úřadě práce,a pokud budu po operaci lze uplatňovat neschopenku teď už u bývalého zaměstnavatele?Jak to je když dostanu odstupné a následně jdu na operaci,mám nárok na vyplácení nem.dávek po dobu neschopnosti?Děkuji předem za odpověď.Darina.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat v situaci, která nastala: V prosinci jsem s dlužníkem, kterému jsem půjčila 50000,- sepsala dohohu o uznání dluhu se splátkovým kalendářem a sankcí pokuty 0,5% za každý den z prodlení. První splátka měla být 15.1 a dlužník mi ji neuhradil, nekomunikuje. Jak mám nyní dál postupovat? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pracuji jako prodavačka v jednom z obchodních řetězců zhruba rok a čtvrt. Nyní již tři týdny marodím (zánět průdušek a levé plíce). Během léčby mi byla prokázána alergie na chlad a v zaměstnání mi doporučili setrvat v neschopnosti nežli vše vyřeší po návratu někoho z vyšších funkcí z dovolené, nicméně mi bylo prozatím oznámeno, že pro mě tedy nebudou mít práci. Pokud by došlo k výpovědi ze strany zaměstnavatele, měla bych nárok na odstupné? Či existuje jiná cesta, kterou bych mohla jít?
Vím, že jde pracovat tak, abych s chladícími i mrazícími zařízeními nepřišla do kontaktu (nejsem jediný případ, ale nezapadla jsem do staré party, takže spíš půjde o to zbavit se mě).
Novou práci samo sebou sháním, ale v dnešní době to není snadné a nebude to zřejmě během týdne.
Děkuji za Váš čas.
S pozdravem
Lenka Tůmová
Dobrý den,maminka mi ještě ted za života darovala panelákový byt,ale z maminky prvního manželství mam dvě sestry,které si ted dělají na byt nárok. A tvrdí,že mají ze zákona právo na to,že každou musím vyplatit. Už jsem bezradná a bojím se,že bych o byt mohla přijít,protože na vyplacení bych neměla. Předem Vám moc děkuji za radu
Dobry den jsem už bezradná a potřebuji nutně ahlavně rychle radu jak postupovat. Syn ma u nas trvale bydliště ale dlouhodobě u nas nebydlí ale asi děla dluhy aexekuce chodí k nam.Už jsme za něho celkem zaplatili kolem 100000 kč a ted nastal problem už tady zase někdo byl že zase něco nezaplatil ja už peníze nemam a bojim se že přijdeme s manželem o střechu nad hlavou vlastníme domek moc Vam děkuji za rychlou odpověd.
Dobrý den.
Dle ústní informace mi byla poštou do vlasních rukou zaslána výpověď ze zaměstnání a mělo dojít k fikci doručení uložením na poště s následným vhozením zásilky do schránky. Vzhledem k tomu, že zásilka nebyla na poště uložena 10 pracovních dnů, ale pouze 10 kalendářních dnů došlo, dle mého názoru, k neúčinnému doručení. Zaměstnavatel se domnívá, že se mnou řádně ukončil pracovní poměr, já si však myslím, že nikoli a že i nadále zůstávám v pracovním poměru.
Zaměstnavatel mi již přestal zasílat náhradu platu (ve výši průměrného výdělku).
Táži se jak bych měl dále postupovat abych něco nezanedbal a zda by bylo na místě zažalovat zaměstnavatele pro neplacení náhrady mzdy a zda je nutno s takovou žalobou spěchat (je pro takovou žalobu stanovena právním předpisem nějaká propadná lhůta) pokud jsem i nadále na překážkách.
Žalobu na neplatnost výpovědi nechci podávat vzhledem k tomu, že již nemám zájem v organizaci dále pracovat.
Děkuji za názor.
Dobrý den.Muj bývalý přítel chce zažádat o sřídavou peči o 2,5 leteho syna.Má na to právo a jak je to potom s alimentama,když pobýrám ještě pul roku rodičovský příspěvěk?Děkuji za odpoved
Dobrý den chtěla jsem se zeptat manžel dal zaměstnavateli výpověď z důvodu že nezaplatil 2 výplaty. Všechno jsme si na pracovním úřadě vyzjistili, máme poddat insolvenční návrh a vyplnit formulář na webu justice.cz ale nevíme jak ten návrh co se posílá na soud máme napsat? Penízky bohužel nemáme aby jsme si na toto sepsání zaplatili právníka.Až bude insolvenční návrh poddán tak si prýpak půjdeme žádat o peníze na pracovní úřad. Neporadil by jste co v tomto návrhu pro soud má přesně být? Víme že musí být jeden hlavní a k němu se musí připojit min. jedna osoba ale jak to má být komponované a o vše tam má být už nám nikde nikdo neporadil. Jsem z Libiše a náš pracovní úřad pod který spadáme není zrovna ochotný (ÚP Neratovice). Předem děkuji za jakoukoliv odpově´d p. Kopřivová email nenulda@seznam.cz
Dobrý den,
zdědil jsem 1/4 pozemku po mé zemřelé matce. 3/4 pozemku má můj strýc. Jde o část orné půdy. Pozemek je vzdálen asi 70 km od mého bydliště a hospodaří na něm zemědělské družstvo. Družstvo za pronájem platilo částku, která nedosahovala výše daně z pozemku, kterou za něj matka platila. Matka zemřela ve věku nedožitých 89 let a o pozemek se samozřejmě nestarala. Strýci je 95 let a rádi by jsme pozemek družstvu prodali. Hodnota mé části činí asi 19.000,- Kč. V současné době, dle tvrzení družstva, trvá nájemní smlouva uzavřená na dobu neurčitou mou matkou a strýcem, s výpovědní lhůtou 10 let. S touto výpovědní lhůtou samozřejmě nesouhlasím a ptám se zdali by družstvo nemělo se mnou uzavřít novou nájemní smlouvu jakožto s novým vlastníkem?
Jak mohu omezit práva družstva na tomto pozemku jako jeho nový vlastník?
Neskončila úmrtím matky nájemní smlouva?
Za odpověď děkuji
Jiří Kočenda
Dobrý den,pane doktore,chtěla bych Vás poprosit o radu.Jsem 17let vdaná,nyní už tři roky žiji s manželem jen dá se říct vedle sebe,máme dvě děti,syn 18 a 8.Intomně spolu už celé tři roky nežijeme,moc spolu nemluvíme,ale nehádáme se.Pro mě je takové soužití už nesnesitelné,chtěla bych požádat o rozvod,ale nwm,kam bych s dětmi šla,vše-byt i domek,co manžel zdědil v době trvání manželství-je psané na manžela.Nemám finanční prostředky na právníka,proto je prosím o radu,může mě manžel vystěhovat z domu?Mě ničí už i společné užívání bytu,chtěla bych být s dětmi sama,ale nwm,jak to vyřešit.Moc děkuji za radu.