Kdo má nárok na bezplatnou právní pomoc a v jakých případech je o ni možné žádat? Bezplatná právní pomoc patří mezi jednu ze základních povinností státu. Bezplatná právní pomoc je určena pro ty, kdo si nemohou právní pomoc obstarat sami, a to z mnoha různých důvodů.
Nárok na bezplatnou právní pomoc také vyplývá z mnoha různých mezinárodních smluv, mezi které patří především základní listina práv a svobod, kterou se česká republika zavázala dodržovat a prosazovat. V tomto dokumentu je mimo jiné zakotveno i právo obviněného na bezplatnou právní pomoc.
Bezplatná právní pomoc v soudním řízení
Nárok na bezplatnou právní pomoc je zakotven v občanském soudním řádu (konkrétně se jedná o zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád). Tento zákon přiznává každému účastníkovi soudního řízení právo, aby ho před soudem zastupoval právní zástupce (právník, advokát).
Tento zákon současně určuje, že pokud účastník soudního řízení požádá soud, může mu být přiznán nárok na bezplatnou právní pomoc a může mu být přidělen právník zdarma. Podmínkou bezplatné právní pomoci je to, že existují prokazatelné důvody pro osvobození od soudních poplatků
Bezplatná právní pomoc v trestním řízení
Dalším důvodem, proč může být přiznána bezplatná právní, pomoc jsou taková soudní řízení, kde je vyžadováno, aby byl účastník soudního řízení zastupován obhájcem (nebo jiným právním zástupcem). Zde se jedná především o trestně právní případy, kdy zákon definuje případy takzvané nutné obhajoby – případy ve kterých musí mít obviněný ustanoveného obhájce. Pokud si jej nemůže dovolit, soud mu přidělí právníka zdarma (advokát ex offo).
Nárok na bezplatnou právní pomoc je v případě trestního řízení upraven trestním řádem. Ten především v paragrafu § 36 a § 36a stanovuje přesně definované případy, kdy musí být obviněný před soudem zastupován právním zástupcem. Pokud si obviněný nezvolí svého právního zástupce (bez ohledu na to jestli je to z důvodu nemajetnosti nebo z jiného důvodu), pak mu je přidělen právník zdarma, který jej následně zastupuje v trestním řízení.
Bezplatná právní pomoc v EU
Zákony pamatují i na případy, kdy se jedná o právní spor, který se odehrává v rámci území EU. Nárok na bezplatnou právní pomoc v tomto případě upravuje zákon o zajištění právní pomoci v přeshraničních sporech. Jedná se především o soudní řízení v jiném státě EU, kterého se účastní fyzická osoba (běžný občan), který má bydliště v jiném státě EU, než ve kterém probíhá soudní jednání.
Pokud by se takový spor vedl u českého soudu, pak by cizinec z jiného státu EU žádal právě u českého soudu o poskytnutí bezplatné právní pomoci. Pokud by naopak český občan potřeboval poskytnout bezplatnou právní pomoc v zahraničí, obrací se také na soud v místě, kde probíhá soudní jednání.
Advokátní komora a bezplatná právní pomoc
Povinnost poskytovat bezplatnou právní pomoc také mají všichni advokáti sdružení v advokátní komoře. Zákon o advokacii (konkrétně zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii). Tento zákon určuje povinnost poskytovat v určitých případech bezplatnou právní pomoc.
V tomto případě je navíc možné požádat o poskytnutí bezplatné právní pomoci ještě před zahájením samotného soudního jednání. V předchozích případech je nutné o poskytnuté bezplatné právní pomoci žádat příslušný soud po zahájení soudního jednání. V tomto případě je ale možná obracet se na advokátní komoru ještě před tím, než je soudní jednání zahájeno.
Nárok na bezplatnou právní pomoc od advokátní komory ale vzniká pouze tehdy, pokud se nejedná o výše uvedené případy a dále pokud se dotyčný nejprve pokusil zajistit si právní pomoc sám. Pokud žadatel doloží odmítnutí právní pomoci od dvou různých advokátů a současně doloží své majetkové poměry a svoje příjmy. Advokátní komora posoudí jeho žádost, a pokud bude shledána oprávněnou, bude určen některý z advokátů, který je následně povinen poskytnout bezplatnou právní pomoc (nebo za sníženou odměnu).
Jiné možnosti jak získat bezplatnou právní pomoc
Kromě výše uvedených případů, kdy je bezplatná právní pomoc poskytována na základě některého ze zákonných předpisů, existují i další možnosti. Bezplatné právní poradenství nebo právní pomoc je poskytována celou řadou nejrůznějších subjektů
Jedná se o různé neziskové organizace, občanská sdružení a další subjekty, které vedle dalších obecně prospěšných aktivit zajišťují i bezplatné právní poradenství
Dobrý den,chtěla by jsem se zeptat zdali můžu napadnout dědictví po
tatínkovi.které jsem získala po jeho smrti.Vzdala jsem se ho ve prospěch
maminky.Bez jakéhokoliv břemene.zdali můžu po ní požadovat vráceni daru
zpět.
Dobrý den prosím Vás o radu.Jsem osvč řádně si platím zdravotní a sociální pojištění.S partnerem chceme počít dítě,ale dozvěděla jsem se,že pokud si prý nebudu 10měsíců před porodem platit nejméně 200kč nemocenské,tak nebudu mít nárok na mateřskou.Tak se ptám jestli se to zakládá na pravdě.Předem děkuji za odpověd S pozdravem Galovská
Dobrý den .Jmenuji se Roman Gataš .
Obracim se touto prozbou na vás nebot si už nevim
rady,má prozba se týka mého zranění z roku 2001 a doposud mi nikdo nevyšel vztříct .Měl sem nehodu nohy, a byl sem uznán do plného invalidniho důchodu po dobu 3.let. A mezitím se oběvili další komplikace pšišel jsem o prsty u pravé nohy a o důchod . MusÍm se chodit hlasit na úřad práce a hledat si zamnestnani i když mám takové zdravotní problémy. Tak vás prosím o přeskoumání mého zdravotního stavu. Zda mám nárok na to co mi náleží. Veškeré zdravotní dokumenty mohu zaslat na vaší adresu.
děkuji předem za kladné vyřízení.
S pozdravem Roman Gatáš
má adresa:
Roman Gaťáš
Jiřetínská 269
Janov-Litvínov
Most-43542
tel: 720349138 List .1
List .2 Dobrý den
Děkuji, že se budete zabývat mím problémem. Můj problém je takový, že sem měl nehodu ne mou vinou. Přitlačilo mě auto k zdi a rozdrtilo my nohu a přetrhalo mito šlachy cévi nervi v noze. Postupem času sem přišel o prsty u nohy a ucpaly se my 2 cévi tak že mi teď pracuje jen jedna, tak že stím mám velké problémy, s chůzí přepadávám do předu když sem přišel o prsty u nohy. Každou chvilku sem na kontrolách u lékařů, jezdím do Mostu do Teplic,Ústí nad Labem i Prahy.Plný invalidní důchod my přiznali v roce 2001 do roku 2004 který jsem neměl placený neboť my ho neměli s čeho vypočítat .V tom roce co se my stal ten úraz jsem měl mít od pojištěno aspoň 4. roky a já jsem měl jen 3. roky a 138 dnů a tak jsem dosud v neplaceném v částečném invalidním důchodu. Potom jsem byl na přeskoumání mého zdravotního stavu a tam my byl uznán 2. stupeň invalidyty. Byli my přiznány výhody pro postižené, pobíral sem příspěvek na benzín, tak sem to mohl zvládat.Ted jsem evidován na úřadu práce tak že se musím chodit hlásit a hledat si zaměstnání i když můj zdravotní stav my to moc neumožnuje . V roce 2011 jsem si žádal o vyší stupeň, neboť se ,můj zdravotní stav zhoršuje a místo toho že by my přiznali vyší stupeň jsem se dostal do nišího stupně. Tudíž jsem v 1 . stupni invalidity a byli my odebrány veškeré výhody pro postižené i o průkazku ztp a kartičku napřední sklo auta. Mohl jsem zastavit tam kde to je nejblíže, jelikož mám velilé problémy s chůzí.Újdu na nejviš 30 metrů a musím si sednout, veškeré zdravotní dokumentace mám u své obvodní lélařky kdyby ste chtěli s mou situací se zabívat tak sem ochtný veškeré dokumentace vypůjčit od lékařky ,a poslat vám je okpírované.Především si myslím že posudková komise u které jsem byl již potřetí je proti mne zaujatá jelikož můj zdravotní stav se nezlepšuje ale spíše horší ,tak že kdyby bylo možné jít k jiné posudkové komisi, která by posoudila můj ninější zdravoní stav.neboť si myslím, že bych měl nárok na vyší stupeň než první. Vkterém nyní sem, a o změnu si mohu žádat až v roce 2013.Zde vám zasílám ňáké fotografie mé zraněné nohy. Předem děkuji za kladné vyřízení.
Spozdravem
Roman Gaťáš
Dobrý den,
prosím mám dotaz. Byla sepsána kupní smlouva na prodej nábytku. Jedná se o tři sady nábytku. Kupující neodebral ani po 14-ti dnech tyto předměty. Jedná se o tři rozměrné sady a nereaguje na výzvy o převzetí a úhradě předmětů.
Mohu po předchozím oznámení začít účtovat skladné / např 100-Kč/den – jedná se o nerozmontované těžké kusy sedačka pro 12lidí, nábytková stěna a 20ks regálů v celkové výši kupní ceny 25 tis. kč/ a to se zpětnou platností od data uzavření kupní smlouvy ,nebo až od doby odeslání upozornění na skladné.
Je toto ev. následně pohledávka,kterou je možno vymáhat? Kupující existuje, žije ,ale na upomínky k odebrání nereaguje, tedy ani platit asi již nechce.
Děkuji
P.Jan Hradil
Dobrý den,
prosím o zodpovězení následujících dotazů:
Pracuji v jedné nejmenované strojírenské akciové společnosti s cca 110 zaměstnanci kde působí odborová organizace.
V průběhu roku 2011vydal ředitel této společnosti,po dohodě s odborovou organizací,potažmo zaměstnanci,závazné nařízení ve kterém určil všem zaměstnancům termíny výběru řádné dovolené včetně pracovních dnů připadajících na pracovní dny mezi 27.12. – 31.12.2011s tím,že společnost provoz ukončí v pátek 23.12.2011.Cca 1 měsíc před koncem roku nařízení direktivním způsobem změnil s tím,že provoz společnosti bude ukončen 21.12.2011 namísto původně avizovaného 23.12.2011.
Jelikož někteří zaměstnanci,včetně mne,kalkulovali s ukončením provozu společnosti 23.12.2011a ne 21.12.2011a dle toho žádali zaměstnavatele o řádnou dovolenou v průběhu roku,tak jim nezůstala žádná řádná dovolená na dny 22.12. – 23.12.2011.
Požadoval jsem tedy po zaměstnavateli poskytnutí tzv.Náhradního volna s tím,že si chybějící dny v průběhu následujícího roku nadpracuji.Zaměstnavatel s tímto řešením nesouhlasil a odmítl mi toto náhradní volno poskytnout.Sdělil mi,že lze poskytnout pouze tzv. Neplacené volno nebo podepsání smlouvy o kontu pracovní doby.
Viz můj další dotaz níže.
Mám za to,že tím,že ředitel společnosti postupoval výše popsaným způsobem,jedná se o překážku v práci ze strany zaměstnavatele a lze v tomto případě uplatnit §208 Zákoníku práce.
§ 208
Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby (§ 86 a 87).
Podotýkám,že smlouvu o zavedení konta pracovní doby (v mém osobním případě) jsem nepodepsal.
Jsem nucen v dotazu zmínit projednávání podepsání smlouvy o kontu pracovní doby,konkrétně v mém případě.
Při projednávání smlouvy o kontu pracovní doby mi bylo zaměstnavatelem vyhrožováno,že pokud tuto smlouvu nepodepíši bude na mne pohlíženo jinak než na zaměstnance,kteří tuto smlouvu podepsali a byl jsem de facto vydírán tím,že mi nebude při nepodepsání této smlouvy zvýšena mzda (žádal jsem o zvýšení mzdy cca 3 měsíce před projednáváním podpisu této smlouvy).Zavedení konta pracovní doby je zakotveno v platné kolektivní smlouvě.
§ 86 zákoníku práce praví.
Konto pracovní doby
§ 86
(1) Konto pracovní doby je způsob rozvržení pracovní doby, který smí zavést jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis u zaměstnavatele, u kterého nepůsobí odborová organizace.
Ze znění tohoto §86 logicky vyplívá,že u zaměstnavatele kde působí odborová organisace zaměstnavatel nesmí tzv.zavést konto pracovní doby.
Zakládá se toto na pravdě?
Opět podotýkám,že smlouvu o zavedení konta pracovní doby (v mém osobním případě) jsem nepodepsal.
Lze kvalifikovat porušení zákazu kouření na pracovišti jako hrubé porušení pracovní kázně?
Můj dotaz je následující:
Smí zaměstnavatel ve výše uvedených případech takto postupovat?Případně porušil zaměstnavatel některá ustanovení Zákoníku práce popřípadě Listiny základních práv a svobod či Ústavy?
Jak mám postupovat na obranu svých práv?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Jan Hanzlík
dobry vecer mam prozbu chtela bych se jen informovat mam pravo na odskodneni za spusobilou embolie z antikoncepce je sice mozne ze se mi to stalo po laparoskopi ale to lekar hned rekl ze to neni mozne ze se neudela embolie za 2dny gynekolozka mi nedelala zadne vysetreni ani krev mi neodebrala lezela jsem 2a pul mesice v nemocnici na kysliku a pritom mi pichaly heparin do bricha a do nohou pak mi nasadily silne prasky na krev ktere my delaly silne zdravotni musela jsem chodit kazdy tyden na odebrani krve ruce uz mi tak rozpichaly ze ted mi to dela moc problemy odebrat krev problemy 10mesicu jsem je brala ja byla na voziku z kyslikem je to pro me strasne psychicke bude to za par dni jeden rok a porad mi to nejde z hlavy trvalo mi 5mesicu nez jsem si na to zvykla ale jen slysim slovo antikoncepce rozbrecim se brala jsem ji dva mesice a ted nesmim zadnou antikoncepci prosim budu rada kdyz mi napisete vas nazor mela bych jit k soudu nebo ne mam vsechny papiry ohledne te nemoci a vsechny papiry z dvou nemocnic prosim dekuji za vas cas a za me utrpeni spozdravem katerina hlavsova
Prosím o radu.Bydlím v nájmu ve státním bytě a se mnou od začátku bydlí moje dcera a vnučka. Obě nikdy neměly vlastní byt a obě jsou uvedené v nájemní smlouvě.
Chtěla bych vědět,jaká práva k bytu budou mít v případě že by se se mnou něco stalo.Zůstane jim byt nadále jako spoluživatelům a užívací právo přejde na ně nebo o byt přijdou? Byt je uvažován do pěti let k prodeji. Nebo musím jít přepsat nájemní smlouvu a jak mám postupovat?O koupi bytu uvažujeme.
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Dotaz se týká již uzavřené smlouvy od dílo.
Za jakcýh podmínek ze strany zhotovitele projektu (samozřejmě relevantních) mohu odstoupit od SoD na projektové práce. Hledám kličku na pravý důvod odstoupení a ten je velká pracovní vytíženost a nedodržení stanoveného termínu, který je zachycen už v podepsané smlouvě.
Děkuji za odpověď
Lze se prosím po smrti jednoho z manželů vzdát SJM jako v případě dědictví? Děkuji
Dobrý den,
Ráda by jsem se touto cestou informovala a nevím na koho se obrátit.
Dne 4.1 2012 zemřel můj bratr 36 let, / zdraví, dobrý sportovec, nekuřák, abstinent / prý přirozenou cestou. Bylo podáno mojí mamkou oznámení na kriminálku, zda-li tam není jiná příčina. Z její strany byly výhružky smrtí atd – věc řeší policie. Žil v neuspořádané rodině, před 4 lety svépomocně postavil dvougenerační RD kam investoval své peníze, které získal prodejem nemovitosti na Praze 6 – Ruzyně cca 2 300 000 kč , byl tam plánován rozchod, bratr měl již 2 měsíce novou přítelkyni, sháněl si již nové bydlení – nový život.. Družka, která si nechala dát stejné příjmení jako jeho syn , jelikož je soudně určena opatrovnicí jeho syna v případě jeho smrti. Syn je s předchozího manželství , kdy před 8 lety prohrála boj se zákeřnou nemocí jeho žena, biologická matka syna. Bratr byl u rodičů, 1,5 týdne před úmrtím, kdy matce sdělil, že chce opatrovnictví svěřit matce, to ale bohužel již nestihl ( nejsou písemné důkazy, byla to ústní dohoda ). Družka ( přítelkyně ) zařídila vše okolo pohřbu bez vědomí matky bratra ( a to ve velmi krátkém čase, ještě v den úmrtí ). Opatrovnice vnuka matky je velmi psychicky labilní, a tímto máme o kluka strach ( je mu teprve 10 let ).
Chtěla bych se zeptat na níže uvedené body :
– Jak má matka získat urnu syna, když nezařizovala pohřeb.
– Jak získat bratrova syna do opatrovnictví mojí matky, biologické babičky nebo mě / sestra /
( družka má opatrovnictví )
– Jestli má matka nárok na nějaké dědictví po synovy.
S pozdravem Petra Tichá
Sestra zesnulého
774632061
Dobrý den,mám celkem závažný problém,který už nevím,jak řešit.Prosila bych o radu,jestli je vůbec možno nějak svůj problém rešit……
Můj bývalý manžel podnikal na mé jméno(ješte na mé jméno za svobodna),za tohle podnikání vznikly veliké dluhy,které jsou samozřejmě na mé jméno,jsou to např.liesing.společnosti,banky,stavební firmy atd.,později se firma převedla na společnost s.r.o.,kde já jsem byla majitel a můj bývalý manžel jednatel…
Za společnosti s.r.o dluhy narůstaly a vznikaly nové,kde jsem se já i jednatel firmy s.r.o.(tady bývalý manžel)podepsali i pod směnky jak u firmy tak u banky.Ty položky jsou dost vysoké a narůstají úroky,protože se to nedá zplácet.Já osobně jsem do podnikání nikdy nenahlížela,tomuto oboru jsem nerozuměla,jen svou hloupostí a důvěrou ke svému partnerovi jsem dnes v situaci,která je již neúnosná.Mám malé ditě,jsem zaměstnaná.Chodí mi exekuce,výhružné dopisy atp… O osobní bankront asi žádat nemohu? Ty dluhy jsou tak vysoké,že nejsem schopna je ani za“tři své životy“ zaplatit plus úroky.Nevím jakým způsobem mám jednat.Jsem zoufalá.Děkuji za radu Petra…..
DOBRY DEN PANE DOKTORE OBRACIM SE NA VAS S VELKOU PROSBOU O RADU.ZTIJU VE SPOLKECNE DOMACNOSTI S PARTNERKOU KTERA JE ROZVEDENA A JEJI MANZEL ZDE MA JESTE TRVALE BYDLISTE NA KTERE MU PRISLA I KARTA OD SPOLECNOSTI HOME KREDIT KTEROU JSEM SE POKUSIL ZAKTIVOVAT.MARNE ALE SPOLECNOST INFORMOVALA EX MANZELA KTERY CELOU VEC BUDE PREDAVAT POLICII K PROSETRENI CHTEL JSEM JESTE RICT ZE JSEM V PODMINCE KTERA MI BUDE CCA ZA DVA MESICE KONCIT JE MOZNA NEJAKA OBRANA CI JAKY TREST MI HROZY.
Dobry den.Potřeboval bych poradit ohledně najmu,za placeni služeb.
Ve smlouvě mame…
Najemne a uhrada s plněni spojena s uzivanim bytu.
1.Najemne se sjednava dohodou smluvnich stran a čini častku 13,000 kč.Splatnou jednou měsičně vždy k 10 dni v měsici přislušneho v hotohvosti oproti přijmovemu dokladu pronajimatele.
2.V najemnem nejsou zahrnuty platby za spotřebovane energie a služby(vodne a stočne,odvoz odpadu,uklid společnych prostor,osvětleni společnych prostor, atd.),ktere budou najemcem hrazeny současně s najemnym zalohově ve vyši 4,500 kč.Tyto naklady budou vyučtovany na zakladě vyučtovani jednotlivych dodavatelu.
Mě by zajimalo jestli jsem povinen platit a jestli se do placeni služeb vztahuje(fond oprav,splatka hypoteky plastovych oken,daň z nemovitosti atd???)což po mě majitelka bytu vyžaduje
přeju hezký den chtěla bych se zeptat jak je to když jsou manželé a je na manželku napsanej barák a ona ho prodala za doby když odešla od rodiny a nechala tu manžela bydlet a prodala ho barák byl napsanej na manželku teť nemáme kam jít máme vůbec na něco nárok? má vubec manžel na nějakej podíl narok? děkuji za info zanechám i tel číslo 722236855
Dobrý den,
jsem živnostník a pracuji jako topenář a plyař. Dělám sám a zatím mi všichni zaplatili.
Teď mi jeden zákazník ačkoli mi podepsal faktůru nezaplatil pouhých 5000,- Tak jem šel a demontoval jsem mu na kotli komínek a dopojení kotle.
Hned jsem mu zavolal aby to věděl. Ale reakce byla negativní a zavolal policii.
Teď nevím co mě čeká a co dál.
Prosím o radu, děkuji Aleš Fabián.
Dobrý den,
chtěla bych vědět jak postupovat. Byla jsem na MD a poté co jsem se měla vrátit zpět do zaměstnání byla firma v likvidaci. Firma se mnou rozvázala pracovní poměr s nárokem na 3měs. odstupné. Bohužel výplatní termín vypršel, a pokud volám správkyni, tak mi tvrdí že mi nemá z čeho peníze vyplatit. Jak mám postupovat jedná se asi o 70tis v hrubém. Když se budu soudit a soud vyhraji a ona prokáže že mi nemá z čeho peníze vyplatit tak nic nedostanu? Nebo mám právo žádat peníze po úřadu práce samozřejmě se jedná o 65% z částky nebo je to až od 1.1.2012 Děkuji
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat,na stejném patře nám sousedovic pes /bojové plemeno/pokousal naší fenku kokra,tak že má roztrženou sliznici a má ránu 12cm,bere antibiotika a musíme na pravidelné kontroly. Problém je v tom že soused odmítl léčbu hradit. Stálo to 2600.- dal nám 700.- a víc nechce zaplatit,že nemá a má prý jiné platby.My máme též jiné platby a navíc jsme invalidní důchodci a ten dluh u veterináře není zaplacen. A tím je i problém v tom,že pokud by jsme doktora potřebovali pro naše psy,tak tam ani nemůžeme jít.Můžete mi poradit jak mám postupovat,ab\ to zaplatil.Děkuji Irena
Dobrý den
Chtěla by jsem se zeptat rodila jsem císařským řezem mou dceru řízly do tvářičky na 4 stehy nikdo se neomluvil a nikdo nedal žádné odškodné jen mi pověděl pan doktor že do 6ti neděl se ta jizva stratí .Jizva se neztratila a to je mé dceři už pul roku prosím poradte Děkuji Lenka
Dobrý den, měli jsme správní řízení ohledně sporu o to, že z našich psů se do vedlejší zahrady oddělené zdi trousí alergeny a ti kontaminuji zahradu sousedky a ona prý nemůže ani na zahradu ani jíst výpětsky ze své zahrady ba ani nemůže přijímat návštěvy ostatních členů rodiny co se zdržovali na jejich zahradě, protože jsou na nich alergeny z našich psů. Městský úřad a Krajský úřad věc zamítl a pravděpodobně nás čeká soud. Jaké důkazy musí sousedé podat, aby dokazali, že ty alerheny jsou opravdu z našich psů? Kdo to dosvědčí? Soudní lékař? Jinak o psy se řádně starám, podavatelka je stará paní, co je již trochu mimo, avšak stále svéprávná. V domě žijí ještě jejich děti, s nimi tento problém není, ale babičky se bojí a rozhodně nepůjdou v připadě soudu svědčit proti ní. Prosím o informace, co se bude dít v případě ža nás dá stará paní k soudu. Slyšela jsem názor, že se nemusíme obávat, že žádný soud neuzná tuto žalobu jako..ted nevím jak se to jmenuje..jako že se to není předmět k žalobě, protože není možné dokázat, že ty alergeny jsou opravdu od naá. děkuji za odpověďd
Dobrý den,
prosím vás chtěla jsem se zeptat ohledně dědictví. Můj přítel sdědil nějakou částku peněz, kterou má notářsky potvrzenou. Další dědic, kterou mu tu částku měl vyplatit již v říjnu, zatím tak neučinil. Co máme dělat, aby nám tuto částku vyplatil???Už jsme čekali dlouho a ty peníze potřebujeme, jenže s touto osobou je velmi težká komunikace.
Mockrát vám děkuji za radu.
dobry den mam dotaz, pred rokem a pul jsem zacal podnikat, jelikoz jina prace v nasem kraji neni s pocatku to bylo fajn, ale po delsi dobe jsem zjistil ze mi ubyvaji financni prostredky na splaceni pujcek a tak jsem se postupne dostal k tomu, ze nemam ani na poplatky socialni a zdravotni, ponevadz zase penize po me chteji v bance a tak jsem se rozhodl ze ty penize dam bance, abych nemel exekuci jak me zacali vyhrozovat. Dale jsem se dostal tak do svizelne situace, ze jsem na podzim ukoncil zivnost j, jelikoz prez zimu me krachla prace, takze se ted nemohu ani zaevidovat, jelikoz nemam doplaceno socialni. Mam jedno male dite, druzka tez prisla o zamestnani a bydlime v pronajmu, na bytaku nam rikaji ze byty nejsou 8 let co se mala narodila, od te doby to tlucem jak se da a ted to docela vzrostlo uz nevim kudy kam prosim o radu dekuji za odpoved. Standa
Dobrý den , chci se zeptat, dříve jsem dělala u jedné firmy,která se zabývá reklamní podporou-prezentace atd. s firmou jsem uzavřela smlouvu na dpp tj.max 150hod/ročně ,firma po uzavření smlouvy dpp mi sdělila, že po přesažení 150hodin si musím udělat ŽL nebo dělat na ŽL někoho jiného,firma dostala dlouhodobý projekt který mi svěřily a ústně jsme se dohodli ,že i po přesaženi 150. hodin,které jsem v červnu přesáhla, si nemusím zatím dělat živnostenský list,ačkoliv se sjednala další smlouva dpp, ale jen ústně. Projekt běžel od půlky června do půlky září,zaplaceno do září jsem dostala ale mzdu ½ za září v říjnu nikoliv, pro firmu jsem dělala i nadále,na někoho jiného,bylo mi řečeno,že vše mi bude zaplaceno pres jinou osobu. Fakturační osobu jsem si sehnala sice po měcíci ,ačkoliv na ŽL jít nechci,byt‘ mě by se to nevyplatilo.Paní na kterou se to mělo fakturovat chtěla od firmy aby změnila pouze pozici na zprostředkování činnosti a firma začala dělat problémy.Poslaly o 5500kč méně než měli a zaplatily mi pouze část projektu za září a celý říjen.Dnes jsem hovořila s manažerkou sdělila mi , že částku 5500kč mi nezaplatí ačkoliv jsem se měla přihlásit o ty peníze a zjistit dříve,urgence z mé strany,ale byly ,vyúčtovaní mi taky poslaly ale nezaplatily právě jen těch 5500kč .Jediný důkaz o tom že jsem práci dělala jsou vyúčtování a svědci co jsem pro ně dělala.Chci se zeptat v tomto případě na koho se mám obrátit a co mám v takovém případě dělat a zda li mají na tohle jednání právo. Děkuji za odpověd‘ Veronika
Pěkný den,
chtěla bych se zeptat, pokud v mém bytě bydlí osoba, která tam má trvalé bydliště a já s tím nesouhlasím. Jak mám prosím co nejrychleji postupovat? Dále se chci zeptat, pokud tam má trvalé bydliště a já ji odstěhuji věci, dopouštím se nějakého přestupku a zákona a jakého? Co mi horzí?
S touto osobou nemám nic sepsaného – nájemné smlouva…Mohu uzavřít jinou nájemní smlouvu a nechat tam bydlet další dvě osoby?
V tomt bytě mám trvalé bydliště i já. Osoba co tam je mi nedovlila přístup do bytu. Vyměnila jsem zámky a ona opět vyměnila také…Porušujeme tedy zákony mezi sebou navzájem?
Moc děkuji za odpověď.
Žaneta
Dobrý den
mám dotaz do Vaší poradny. Situace je složitější, problém se pokusím zjednodušit, ale nevynechat nic důležitého:
Cca před rokem mi zemřel otec, zůstala matka. Jako dědic jsem já (syn) a byla by i moje sestra, ale
ta zemřela již dříve, a proto její podíl dědilo její jediné dítě -dcera – říkejme jí Katka (pro mou
matku je to vlastní vnučka, pro Katku je to babička).Doposud skvělá holka, já jsem její strýc.
Předmětem dědictví je byt, ve kterém moje matka s otcem žili a matka dosud žije cca 50 let.U
dědického řízení jsme své podíly přenechali matce, aby byt byl stále celý její. Jelikož já jsem již
před smrtí otce dostal přepsány další nemovitosti, tak nějak se počítalo s tím, že byt zdědí
nakonec Katka a mně vyplatí Katka cca 50 tis. Kč vyrovnání, protože byt je odhadem o tuto částku
dražší než to,co jsem dostal já.
Ale co se nestalo. Matka si časem k sobě vnučku Katku nastěhovala, bylo jí samé asi smutno. Po čase
si tam Katka přistěhovala i svého přítele. Oba ovšem bez trvalého zaměstnání, vše platila matka,
ale vnučka jí pomáhala. Chvíli to asi klapalo. Po čase se matka rozhodla byt na Katku přepsat.Byl
jsem proti, trval jsem ale na věcném břemenu. Chybou matky, která Katce důvěřovala, se věcné
břemeno nedalo a byt byl přepsán na Katku. Ústně to však bylo i před notářem vyřčeno, že moje matka
v bytě dožije. Po přepisu vyšly na povrch jisté skutečnoti, že Katka má řádově více dluhů než
přiznávala předtím.
Aby byt nebyl exekuován, chtěl jsem, aby ho Katka napsala na mně s tím, že u notáře zajístíme, že
po smrti matky přejde celý byt na Katku. Nesouhlasila. Místo toho byt převedla na svého švagra (říkejme mu Jirka).
Mezi tím začla Katka matku systematicky ničit – urážet, krást jí peníze, osobní věci, lhát, sprostě
nadávat. To samé i její přítel. Obávám se, kdy přijde fyzický útok. Připomínám že za nájem
nezaplatila Katka po celou dobu ani korunu, vše platí a vždy pravidelně platila matka. Vše je však
pouze ústní.
A co se po čase nestalo. Jirka poslal mé matce papír, aby se do 3 měsíců vystěhovala z jeho bytu,
že „porušuje dobré mravy“. Nevím, kde a kdo to určil..stará žena, která celý život v domě žila
spořádaně 50 let, na což má spousty svědků… to je nehoráznost.
Faktem je, že v poslední době po smrti manžela se párkrát opila a následkem upadnutí musela být odvezena k ošetření, tak toho Katka (s Jirkou) asi „využili“.
V dopise ještě stojí, že jí náleží pouze náhradní „přístřeší“.
Myslím, že spíše na ni dělají „bububu“, protože chtějí byt prodat a zbavit se tak dluhů.
Můj první dotaz:
Za jakých okolností můžou matku vystěhovat ? Musí to určit soud ? Musí jí najít odpovídající byt stejné kategorie ? Je nějak určena lokalita, max.výše najmu atp ?
A teď můj hlavní dotaz: lze požádat o obnovu dědického řízení s tím, že vnučka se chová v rozporu s
dobrými mravy a zvlášť zavrženíhodným způsobem tím, že kromě toho co jsem psal, že matku uráží a
okrádá, neumožní mé matce důstojné dožití v bytě, kde má trvalé bydliště a více než polovinu života tam žila, jak bylo ústně před ní, a mnou slíbeno při dědickém řízení odsouhlaseno ? Je nějaký nárok na úspěch na obnovu s následným novým řízením ?
Myslím, že je zjevné a prokazatelné dle toho, jak s bytem nakládá (převod na švagra), je zjevné, že
svým jednáním Katka nesměřuje k tomu, aby matka v bytě v klidu dožila.
Děkuji Tomšík
Dobrý den pane doktore,
mám dotez ohledně spáchání trestného činu zpronevěry, jsem z ní obviněna a i když můj úmysl nebyl peníze sebrat a utratit, je to úplně jedno, svým lehkomyslným jednáním jsem jedno Společenství vlastníků připravila o 427 000,-Kč, což mě sice velmi mrzí, ale nejsem nyní v situaci, abych mohla vše rychle vrátit. Mám dvě malé děti, jsem nezaměstnaná a půjčku nikde nedostanu. Nehájím se , trest určitě zasloužím, před měsícem mi přišel dopis ze státního zastupitelství, že můj případ byl předán k soudu.Já bych Vás chtěla poprosit, zda by jste mi mohl říct, za jak dlouho asi tak mohu čekat, že půjdu do vězení.Chtěla bych jen vědět, kolik času mi ještě zbývá s mými dětičkami, pokud se to takhle dá říci. Mockrát děkuji za Váš čas.Vím, že bych se mohla zeptat právníka, který mi byl přidělen, ale on se mnou moc nekomunikuje, navíc jsme proti tomu Společenství obviněny dvě, obě nás obhajuje ten stejný advokát, ačkoliv stojíme proti sobě a mám pocit, že je více nakloněn druhé straně.Ještě jednou tedy děkuji Martina Hrubá